Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Dynastia julijsko-klaudyjska w świetle dzieł Tacyta i Swetoniusza

Violetta Fułat-Światowska

Dynastia julijsko-klaudyjska w świetle dzieł Tacyta i Swetoniusza

Książka „Dynastia julijsko-klaudyjska w świetle dzieł Tacyta i Swetoniusza” autorstwa Violetty Fułat-Światowskiej jak sam tytuł wskazuje ma na celu ukazanie panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej w oparciu o dzieła Tacyta i Swetoniusza. Autorka skupiła się na omówieniu nie tylko poszczególnych cesarzy, ale także ważniejszych członków rodu, którzy zasłynęli swoimi dokonaniami lub po prostu na stałe przeszli do historii.

Na wstępie należy zaznaczyć, że pozycja nie jest długa i właściwa treść liczy jedynie 150 stron. Książka, jaka sama autorka zaznacza, ma na celu przybliżyć tę już dobrze opracowaną dynastię rzymską zwłaszcza „młodszemu pokoleniu”. Autorka przy okazji próbuje odpowiedzieć na stawiane przez siebie pytania.

Jak się okazuje pozycja ta w dużej mierze stanowiona jest przez cytaty dzieł Tacyta i Swetoniusza. Zrozumiałym jest fakt, iż autorka chciała zaprezentować wizję historyków rzymskich w oryginalnej formie oraz nie chciała nam narzucać własnych spostrzeżeń na każdy temat. Wydaje się jednak niezbędnym, by historyk podejmujący się opisu danego zagadnienia czy też okresu historycznego formułował własne wnioski w oparciu o przeanalizowane materiały oraz wiedzę. Autorka czyni własne wywody i formułuje wnioski, które jednak w dużej mierze polegają na kilku-zdaniowym i szybkim podsumowaniu postaci.

Usprawiedliwić należy jednak częściowo autorkę tym, że we wstępie nie było mowy o próbie podjęcia szerokich rozważań historycznych, a jedynie zaprezentowanie poszczególnych wersji wydarzeń Tacyta i Swetoniusza. Książka nie ma wymiaru polemicznego czy też prekursorskiego. Ma na celu zebranie ciekawszych fragmentów z życia wybranych postaci i zgrabne podsumowanie ich sylwetek. Jak autorka sama zaznacza „ostateczną ocenę” pozostawia „wszystkim Czytelnikom”.

Książka z pewnością nie może być rozpatrywana jako materiał do głębszej analizy epoki i zachowań poszczególnych cesarzy. Autorka skupia się na omówieniu tematu i przekazaniu informacji, które zaprezentowali badacze w innych pracach. Autorka unika naukowych sformułowań, oferując książkę z prostym i jasnym językiem (poza cytatami). Chcąc zgłębić temat można sięgnąć po pozycje, których tytuły autorka wyszczególniła w bibliografii.

Podsumowując,  książkę można polecić początkującym historykom i młodszym pasjonatom, którzy otrzymają zgrabnie ujęte i opisane życia poszczególnych członków dynastii julijsko-klaudyjskiej w oparciu o wiarygodne źródła.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów