Książka „Finds of Roman imports in the Area of the Ancient Iron-melting Centers in Poland” autorstwa Iwony Kowalczyk-Mizerakowskiej jest wynikiem kilkuletnich badań oraz dociekań autorki w kwestii rzymskich znalezisk na terenie antycznych centrów wytopu żelaza na terenie Polski, a konkretniej na terenie województw mazowieckiego oraz świętokrzyskiego. Obiekty te nie zostały dotychczas opublikowane.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że celem tej pracy – jak sama autorka przekazuje – było ocenienie jak blisko powiązane są znaleziska rzymskie z kwestią wytwarzania żelaza oraz odpowiedź na pytanie kiedy przedmioty pojawiły się na omawianych regionach.
Po słowie wstępu Czytelnik otrzymuje do swoich rąk katalog odkrytych rzymskich monet i przedmiotów, w tym: szklane naczynia, inne szklane obiekty, ceramika, biżuteria, elementy uzbrojenia itd. podzielonych na dwa omawiane centra. Autorka wykonała naprawdę nieprawdopodobnie ciężką pracę próbując wyszukać, oznaczyć i opisać odnalezione rzymskie przedmioty. Na końcu książki dodatkowo otrzymujemy mapki z oznaczeniami, gdzie dokonano odkryć oraz zdjęcia wybranych artefaktów, które udało się odnaleźć.
Po przeanalizowaniu katalogu otrzymujemy kilkustronicowy opis omawianych centrów wytwórczych oraz odkrytych znalezisk. Co więcej, zapoznajemy się z finalnymi konkluzjami. Dodatkowo do książki dołączona jest płyta CD z możliwością obejrzenia w 3D odkrytych, wybranych fibulae.
Z mojej perspektywy książka jest niesamowita nie tylko ze względu na to ile pracy włożyła autorka (bo to jest niezaprzeczalne), ale przede wszystkim dlatego, że pozycja ta potwierdza jak dużo zabytków rzymskiej kultury znajduje się w Polsce, na dosłownie wyciągnięcie ręki. Polskie muzea skrywają naprawdę prawdziwe skarby dla pasjonatów historii Rzymu.
Znalezienie tak dużej ilości rzymskich artefaktów (zwłaszcza monet i naczyń ze świata rzymskiego) na terenach wytapiania żelaza, dowodzić może, że ludy barbarzyńskie zamieszkujące te tereny wykorzystywały zaimportowane lub zrabowane przedmioty i dobra jako formę zapłaty. Autorka sugeruje, że na terenie obu centrów doszukać się można lokalnych tras handlowych, którymi krążyły omawiane dobra. Bazując na samych monetach można uznać, że czas ich gromadzenia na terenie omawianych centrów to druga połowa II wieku n.e.
Podsumowując, praca ma charakter naukowy, więc nie każdy uzna ją za interesującą. Jednak dla każdego kto pasjonuje się czasami rzymskimi, archeologów, poszukiwaczy skarbów i innych miłośników historii jest to pozycja bardzo atrakcyjna. Znajdziemy tu przede wszystkim bardzo interesujące zestawienie odkrytych artefaktów z czasów rzymskich, które zrodzić mogą w naszych głowach pytanie, ile jeszcze takich skarbów skrywa się pod naszymi nogami.
Iwona Kowalczyk-Mizerakowska
Finds of Roman Imports in the Areas of the Ancient Iron-smelting Centres in Poland. Catalogue (+ CD)
Książka „Finds of Roman Imports in the Areas of the Ancient Iron-smelting Centres in Poland. Catalogue (+ CD)” – oprawa miękka – Wydawnictwo Naukowe Semper.
Książka posiada 293 stron i została wydana w 2019 r.
Cena: 81,90 zł | Produkt jest dostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum