Książka „Historia powszechna” autorstwa Teofilakta Symokatty jest to dzieło z przełomu VI-VII wieku, które opowiada o czasach panowania cesarza bizantyńskiego Maurycjusza (582-602). Utwór podzielony jest na osiem ksiąg, które łącznie liczą 300 stron.
Teofilakt Symokatta był nadwornym sekretarzem cesarza i miał z pewnością najlepszy obraz tego, jak wyglądała polityka zagraniczna i wewnętrzna Bizancjum. Cesarz Maurycjusz był względnie dobrym cesarzem, który skutecznie rywalizował z Persami na wschodniej granicy oraz napływającymi Słowianami na Półwysep Bałkański. Pod swoim rządami miał pokaźne ziemie, które niegdyś należały także do Cesarstwa Zachodnio-rzymskiego – m.in. część Italii, Dalmację, Północną Afrykę i południową Hiszpanię.
Książka „Historia powszechna” jest przede wszystkim świetnym źródłem informacji o Słowianach z VII wieku oraz tragicznym końcu cesarza Maurycjusza, który został obalony w wyniku buntu wojskowego. Obecnie historycy doceniają pozycję przede wszystkim jako wiarygodne źródło informacji o omawianych czasach.
Książka wydana została przez Wydawnictwo Naukowe UAM. Należy podkreślić bardzo dobrą jakość wydania: twarda oprawa, bardzo dobre opracowanie, elegancki druk, dobra jakość czcionki oraz liczne przypisy umieszczone na dole strony. Tłumaczenie jest bardzo przyjemnie ujęte, gdyż po lewej stronie śledzić możemy grecki oryginał, a po prawej jego tłumaczenie.
Dzieło wzbogacone zostało w bardzo wartościowy wstęp opowiadający o samym autorze utworu, jak i rysujący omawiane czasy (od śmierci Justyniana I, poprzez Justyna II, Tyberiusza). Na końcu pozycji znajdziemy dodatkowo trzy krótkie artykuły z tematyki regionalnej, bibliografię, mapki, indeks imion oraz nazwy geograficzne i etniczne.
Pozycja jest z pewnością obowiązkowa dla każdego, kto chciałby poznać postać Maurycjusza z pierwszej ręki oraz lepiej zrozumieć świat Bizancjum omawianego okresu.
Anna Kotłowska, Łukasz Różycki
Teofilakt Simokatta. Historia powszechna
Teofilakt Simokatta „Historia powszechna”, to najważniejsze greckojęzyczne źródło do dziejów końca VI wieku. Praca ta ma szczególne znaczenie dla badań historycznych i archeologicznych w kontekście pojawienia się Słowian na Bałkanach, ich relacji z cesarstwem rzymskim oraz nomadycznymi Awarami. To Teofilakt Simokatta, jako jeden z pierwszych uczonych rzymskich, zanotował imiona słowiańskie, do tej pory będące przedmiotem żywej dyskusji naukowej. Drugim ważnym przedmiotem narracji, jest szczegółowy opis długotrwałego konfliktu rzymsko-perskiego na granicy wschodniej, którego konsekwencje wykroczyły daleko poza własną epokę i są odczuwalne po dziś dzień.
Przedstawiona praca jest nie tylko pierwszym pełnym tłumaczeniem na język polski tego niezwykle ważnego źródła, ale dzięki obszernemu komentarzowi naukowemu i bibliografii, stanowi wyczerpujące kompendium do dziejów ostatniego dwudziestolecia VI wieku.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum