Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Historie Konstantynopolitańskie

Halina Evert-Kappesowa

Historie KonstantynopolitańskieOstatnio zapoznałem się z niewielką książką zatytułowaną „Historie Konstantynopolitańskie”, napisaną przez powojenną odtworzycielkę polskiej bizantynologii panią Halinę Evert-Kappesową (1904 – 1985) – córkę słynnego warszawskiego wydawcy książek oraz uczennicę wybitnego profesora Kazimierza Zakrzewskiego (1900 – 1941), która to w trudnych warunkach dyktatury komunistycznej zabrała się ostro do twórczej roboty. Dzięki jej oraz jej zainfekowanych, pochodzącym od niej twórczym zapałem uczniów poświęceniu, polska bizantynistyka do dzisiaj coś znaczy, w przeciwieństwie do innych dziedzin nauki, jakie są rzekomo uprawiane na uczelniach naszego kraju.

Wspomniana książka ma charakter popularyzatorski, niemniej jednak napisana jest bardzo sprawnie, przystępnie i jednocześnie fachowo. Czytając jej tekst człowiek może poczuć ducha prawdziwej uczoności, jaki był obecny na uczelniach przedwojennej Polski. Czasami na kartach tego skromnego, ale bardzo dobrego opracowania da się dostrzec parę odwołań do ‘’klas społecznych’’, niemniej jednak, na całe szczęście autorka nie idzie złą drogą i nie katuje ona swoich czytelników marksistowskim bełkotem (obecnym w wielu innych opracowaniach tego okresu) o walce klas i tak dalej. Autorka porusza tematy rzadko opisywane w pracach historycznych, takie jak pozycja społeczna lekarza, czy życie miejskiej oraz wiejskiej ludności greckiego cesarstwa, będącego bezpośrednim spadkobiercą i kontynuatorem rzymskich tradycji.

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów