Książka „Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture” autorstwa Filippo Del Lucchese to pozycja opowiadająca o potworach w kulturze antycznej oraz prezentująca poglądy filozofów starożytnych na ten temat oraz powiązanych z tym zagadnień. Celem autora była rekonstrukcja koncepcji „potworności” wśród antycznych myślicieli. Książka wydana została przez „Edinburgh University Press”.
Książka składa się z wstępu, ośmiu rozdziałów oraz indeksu użytych imion, nazw, wyrazów. We wstępie autor bardzo gruntownie opisuje motywy powstania książki oraz zakres tematyczny kolejnych rozdziałów. Przez kolejne rozdziały dowiadujemy się o tym jak potwory rywalizowały pierwotnie z nową dynastią bogów, jakie były mity, czym był logos; potem poznajemy poglądy filozofów pre-platońskich, samego Platona, Arystotelesa czy słynnych nurtów filozoficznych: epikureizmu, stoicyzmu – który spopularyzował się zwłaszcza w antycznym Rzymie – oraz sceptycyzmu. Finalnie autor dochodzi do wczesnego chrześcijaństwa, którego pisarze i myśliciele bazowali w dużej mierze na dorobku grecko-rzymskim.
Autor w przypadku każdej omawianej filozofii lub nurtu stara się uzyskać odpowiedź na poglądy ważniejszych przedstawicieli odnośnie „potworności” i powodów poruszania takich kwestii. Dowiadujemy się czym tak naprawdę były mity i po co je ludzie stworzyli.
Podsumowując, ponad 300-stronnicowaksiążka jest naprawdę ciekawą propozycją dla osób, które chcą poznać świata mitologicznych potworów czy zgłębić genezę powstania popularnych i mniej znanych mitów czy opowieści. Monstrualność zmuszała autorów antycznych do rozważań na temat brzydoty, urody, niedoskonałości i natury ludzkiej czy zwierzęcej. Tematyka pozycji jest unikalna i z pewnością zainteresuje wielu.