Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture

Filippo Del Lucchese

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture

Książka „Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture” autorstwa Filippo Del Lucchese to pozycja opowiadająca o potworach w kulturze antycznej oraz prezentująca poglądy filozofów starożytnych na ten temat oraz powiązanych z tym zagadnień. Celem autora była rekonstrukcja koncepcji „potworności” wśród antycznych myślicieli. Książka wydana została przez „Edinburgh University Press”.

Książka składa się z wstępu, ośmiu rozdziałów oraz indeksu użytych imion, nazw, wyrazów. We wstępie autor bardzo gruntownie opisuje motywy powstania książki oraz zakres tematyczny kolejnych rozdziałów. Przez kolejne rozdziały dowiadujemy się o tym jak potwory rywalizowały pierwotnie z nową dynastią bogów, jakie były mity, czym był logos; potem poznajemy poglądy filozofów pre-platońskich, samego Platona, Arystotelesa czy słynnych nurtów filozoficznych: epikureizmu, stoicyzmu – który spopularyzował się zwłaszcza w antycznym Rzymie – oraz sceptycyzmu. Finalnie autor dochodzi do wczesnego chrześcijaństwa, którego pisarze i myśliciele bazowali w dużej mierze na dorobku grecko-rzymskim.

Autor w przypadku każdej omawianej filozofii lub nurtu stara się uzyskać odpowiedź na poglądy ważniejszych przedstawicieli odnośnie „potworności” i powodów poruszania takich kwestii. Dowiadujemy się czym tak naprawdę były mity i po co je ludzie stworzyli.

Podsumowując, ponad 300-stronnicowaksiążka jest naprawdę ciekawą propozycją dla osób, które chcą poznać świata mitologicznych potworów czy zgłębić genezę powstania popularnych i mniej znanych mitów czy opowieści. Monstrualność zmuszała autorów antycznych do rozważań na temat brzydoty, urody, niedoskonałości i natury ludzkiej czy zwierzęcej. Tematyka pozycji jest unikalna i z pewnością zainteresuje wielu.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów