Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture

Filippo Del Lucchese

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture

Książka „Monstrosity and Philosophy. Radical Otherness in Greek and Latin Culture” autorstwa Filippo Del Lucchese to pozycja opowiadająca o potworach w kulturze antycznej oraz prezentująca poglądy filozofów starożytnych na ten temat oraz powiązanych z tym zagadnień. Celem autora była rekonstrukcja koncepcji „potworności” wśród antycznych myślicieli. Książka wydana została przez „Edinburgh University Press”.

Książka składa się z wstępu, ośmiu rozdziałów oraz indeksu użytych imion, nazw, wyrazów. We wstępie autor bardzo gruntownie opisuje motywy powstania książki oraz zakres tematyczny kolejnych rozdziałów. Przez kolejne rozdziały dowiadujemy się o tym jak potwory rywalizowały pierwotnie z nową dynastią bogów, jakie były mity, czym był logos; potem poznajemy poglądy filozofów pre-platońskich, samego Platona, Arystotelesa czy słynnych nurtów filozoficznych: epikureizmu, stoicyzmu – który spopularyzował się zwłaszcza w antycznym Rzymie – oraz sceptycyzmu. Finalnie autor dochodzi do wczesnego chrześcijaństwa, którego pisarze i myśliciele bazowali w dużej mierze na dorobku grecko-rzymskim.

Autor w przypadku każdej omawianej filozofii lub nurtu stara się uzyskać odpowiedź na poglądy ważniejszych przedstawicieli odnośnie „potworności” i powodów poruszania takich kwestii. Dowiadujemy się czym tak naprawdę były mity i po co je ludzie stworzyli.

Podsumowując, ponad 300-stronnicowaksiążka jest naprawdę ciekawą propozycją dla osób, które chcą poznać świata mitologicznych potworów czy zgłębić genezę powstania popularnych i mniej znanych mitów czy opowieści. Monstrualność zmuszała autorów antycznych do rozważań na temat brzydoty, urody, niedoskonałości i natury ludzkiej czy zwierzęcej. Tematyka pozycji jest unikalna i z pewnością zainteresuje wielu.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów