Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Nuragiczna Sardynia

Cezary Namirski

Nuragiczna Sardynia

Książka „Nuragiczna Sardynia” autorstwa Cezarego Namirskiego skupia się na gruntownym przedstawieniu i przeanalizowaniu śladów prehistorycznych na drugiej pod względem wielkości – po Sycylii – wyspie Morza Śródziemnego. Pozycja wydana została przez wydawnictwo Historia Iagellonica.

„Nuragiczna Sardynia” to druga pozycja autora, która trafiła do tej pory w moje ręce. Wcześniej miałem przyjemność przeczytać i zrecenzować książkę poświęconą dawnym dziejom Balearów („Pradzieje Balearów”). I tym razem się nie zawiodłem.

Już na pierwszy rzut oka, przeglądając książkę, dostrzec można olbrzymią pasję i zainteresowanie autora tematyką prehistoryczną. Do rąk Czytelnika trafia solidne opracowanie, liczące ponad 400 stron, które przedstawia mnogie ślady cywilizacji nuragicznej, która występowała na Sardynii, od początku pierwszego tysiąclecia p.n.e. do epoki żelaza i stopniowego kolonizowania wyspy przez Fenicjan, potem Punijczyków, a finalnie Rzymian. Kultura nuragiczna swoją nazwę bierze od charakterystycznych kamiennych wież prehistorycznych, które budowały lokalne społeczności (tzw. nuragi; nuraghes), a które pomimo tysiąca lat, wciąż możemy oglądać w dobrym stanie. Jak się okazuje, kultura nuragiczna była mocno zakorzeniona wśród ludności Sardynii, która po dziś dzień jest mocno przywiązana do swojej prehistorycznej spuścizny.

Przechodząc do treści – autor podzielił książkę na 10 rozdziałów:

  • W pierwszym rozdziale poznajemy geografię Sardynii, która przykładowo w czasach antycznych była znacznie bardziej zalesionaniżeli jest obecnie. Co więcej, niski wskaźnik zurbanizowania wyspy pozwolił zachować do naszych czasów liczne ślady po obecności kultury nurgicznej na Sardynii.
  • W drugim rozdziale autor przeprowadza nas przez historię wykopalisk i badań archeologicznych prowadzonych na terenie Sardynii w kontekście prehistorii.
  • Trzeci rozdział skupia się na przedstawieniu dziejów Sardynii przed ukształtowaniem się kultury nuragicznej.
  • Czwarty, piąty, szósty, siódmy i ósmy rozdział omawiają kolejne okresy historyczne: wczesną, środkową i późną epokę brązu oraz epokę żelaza, w kontekście społecznym, gospodarczym, architektonicznym czy sztuki.
  • Rozdział dziewiąty skupia się na zagadnieniu upadku kultury nuragicznej i stopniowemu pojawianiu się wpływów Fenicjan, Kartagińczyków i Rzymian.
  • W dziesiątym, ostatnim rozdziale otrzymujemy obfite zestawienie najważniejszych zabytków prehistorycznych w Sardynii wraz z oznaczeniem na mapie i opisem.

Oczywiście książka została opatrzona wartościowym wstępem, bibliografią, indeksem, a przede wszystkim na końcu pozycji znajdziemy piękne kolorowe zdjęcia autora z wyspy.

Jak możemy przeczytać na pierwszych stronach, książka jest drugim wydaniem, który został uzupełniony przez autora. Pozycja wydana została w eleganckiej twardej oprawie, a tekst wydrukowano na bardzo przyjemnym papierze. Treść jest opatrzona wieloma przypisami (znajdującymi się na dole strony) oraz licznymi mapami, rysami oraz kolorowymi zdjęciami autora.

Podsumowując, jestem bardzo mile zaskoczony najnowszym wydaniem książki, jak i samą treścią. Praca włożona zarówno po stronie wydawnictwa, jak i autora domagają się oklasków i z pewnością, ktokolwiek myśli o zwiedzaniu Sardynii w wakacje, powienien zapoznać się z książką, zwłaszcza jeśli szuka intrygujących zabytków, sięgających tysiące lat.

Nuragiczna Sardynia

Cezary Namirski

Nuragiczna Sardynia

Sardyńska kultura nuragiczna stworzyła charakterystyczną architekturę, nie spotykaną gdzie indziej, zachowując trwałość form i ciągłość rozwoju. Odcisnęła ona trwałe piętno na krajobrazie wyspy, znacząc go liczbą ponad 7 tysięcy zachowanych nuraghes – kamiennych wież w kształcie stożka z komorami o tolosowej konstrukcji. Książka stanowi poprawione i poszerzone drugie wydanie opracowania poświęconego epokom brązu i żelaza na Sardynii. Autor przedstawia kulturę materialna, architekturę, gospodarkę oraz strukturę społeczną na terenie wyspy w okresie rozwoju kultury nuragicznej.

Cena: 48,59 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów