Powieść historyczna „Orły imperium. Tom 13. Bracia krwi” autorstwa Simona Scarrowa to kolejna część przygód Kwintusa Licyniusza Katona i Lucjusza Korneliusza Macro, którzy tym razem zmierzyć się muszą z poważnym spiskiem, który doprowadzić może do klęski podbój Brytanii przez Rzym.
Głównymi bohaterami powieści są prefekt obozu Katon oraz jego podwładny centurion Macro. Są oni przykładem prawdziwej „koszarowej przyjaźni”, która zrodziła się w trakcie służby wojskowej na północnych obszarach Cesarstwa Rzymskiego. Nieoczekiwanie, w tym cyklu, obaj zostają uwikłani w grę polityczną między wpływowymi wyzwoleńcami Klaudiusza: Pallasem oraz Narcyzem. Gra toczy się o tron Rzymu oraz ewentualną, przyszłą sukcesję Nerona, adoptowanego syna cesarza. Wyzwoleńcy w obliczu przełomowego momentu dla losów cesarstwa prowadzą niezwykle niebezpieczne działania, mające na celu osłabienie drugiej strony, a pośrednio samego cesarstwa.
Rzym, który rozpoczął podbój Brytanii w roku 43 n.e., w roku 52 n.e. mierzyć się musi z barbarzyńskimi plemionami na zachodzie i północy Anglii. Próba stabilizacji sytuacji w regionie staje się praktycznie niemożliwa w obliczu rządów charyzmatycznego wodza Katuwelaunów – Karatakusa, który pomimo klęski w bitwie wciąż pozostaje inspiracją dla wielu barbarzyńców i grozi wybuchem wojny z Brygantami (zdaniem Tacyta było to najpotężniejsze plemię w Brytanii).
Fabuła książki jest zgodna z realiami historycznymi. Autor bardzo ciekawie opisuje Czytelnikowi realia tego okresu oraz uzasadnia jak dużym zagrożeniem była osoba Karatakusa dla dalszych ekspansjonistycznych planów Rzymu. Autor także ukazuje nam, jak cała sytuacja wygląda z drugiej strony, ze strony plemion Brytanii, które walczyły o wolność oraz swoją niepodległość. Idealnie tę kwestię prezentuje w momencie rozmowy pojmanego Karatakusa z Katonem.
Dostrzec możemy także, jak złożona i skomplikowana była polityka w czasach antycznych. Daje nam to do zrozumienia, jak wiele współczesnych nam spraw może być sterowanych przez osoby posiadające władzę i wpływy, a my nawet sobie nie zdajemy z tego sprawy. Prywatne interesy wyzwoleńców krzyżują się i prowadzą do wewnętrznego konfliktu, który zagraża ponad 10-letniemu podbojowi Brytanii.
Książka jest napisana w bardzo interesujący i wciągający sposób. Nie ukrywam, że ta część bardziej skupia się na knowaniach i rozgrywkach politycznych, jednak wciąż Czytelnik z zapartym tchem będzie śledził bieg wydarzeń. Z czystym sumieniem mogę polecić tę pozycję każdemu, kto ma ochotę spędzić wolne wieczory w nie do końca okiełznanej rzymskiej Brytanii połowy I wieku n.e.
Simon Scarrow
Od blisko dziesięciu lat imperium rzymskie walczy o całkowite podporządkowanie sobie Brytanii. Opór miejscowych plemion pod wodzą bezwzględnego Karatakusa może jednak przekreślić wszystkie dotychczasowe wysiłki.
Jest rok 52 n.e. Rzymskie oddziały w Brytanii szykują się do ataku na zbuntowane plemiona. Ciągła wojna podjazdowa prowadzona przez tubylców rujnuje morale legionów, wyczerpuje ich siły i okazuje się zbyt kosztowna. Tymczasem druidowie podburzają mieszkańców Brytanii do nowej rebelii.
Doświadczeni legioniści – prefekt Katon i centurion Macro – prowadzą swoich ludzi do boju, nie dbając o własne bezpieczeństwo. Niespodziewany rozwój wypadków rozwściecza ich przełożonego, który podejrzewa zdradę. Jeśli w szeregach armii ukrywa się szpieg, podbój Brytanii może zakończyć się klęską. Macro i Katon muszą wyeliminować zagrożenie. Czy jednak zdążą na czas?
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum