Na wstępie należy przedstawić pogląd autora na to dzieło. Zamysłem autora było uzupełnienie poprzedniego Pocztu o życie towarzyszek cesarzy, które nierzadko odgrywały ważną rolę w polityce i roszadach dynastycznych państwa rzymskiego. Autor w niezwykle ciekawym wprowadzeniu ukazuje nam sferę społeczną cesarskiego Rzymu. Dowiadujemy się, że Rzymianki wychodziły za mąż bardzo młodo (zwykle miały nie więcej jak 15 lat) i do tego rodziły dzieci dużo starszym partnerom. Poznajemy otoczkę życia małżeńskiego Rzymian oraz proces zaślubin. Czytelnik w ten przyjemny sposób jest wprowadzany w świat rzymskich zwyczajów i zachowań. Ponadto, autor podkreśla, że cesarzowe rzymskie zwykle umierały młodo i mało, która dożywała starości. Wyjątkiem była między innymi 86-letnia Liwia, żona Augusta.
Podobnie jak w „Poczcie cesarzy rzymskich” autor posługuje się niezwykle przyjemnym językiem. Dzieło jest napisane w taki sposób, aby skorzystać z niego mógł każdy. Wartość merytoryczna jest nie do podważenia, a umiejętność wplątywania ciekawych historii i anegdot w opisach biografii jest niezwykłą zaletą książki. Co więcej, Czytelnik może obejrzeć przerysy monet z wizerunkami poszczególnych cesarzowych oraz zapoznać się z dalszą literaturą na końcu utworu.
Tym co mnie osobiście zdziwiło jest fakt, że Pan Profesor zdecydował się rozpocząć swoją opowieść od Klaudii – pierwszej żony młodego Gajusza Oktawiana, a zakończyć na Galli – ostatniej żonie Teodozjusza I. Jeżeli uważamy „Poczet cesarzowych Rzymu” za kontynuację i uzupełnienie poprzedniego Pocztu to nie ukrywam spodziewałem się, ukazania także biografii kobiet związanych z Juliuszem Cezarem czy małżonek cesarzy panujących od 395 do 476 roku n.e. (nic nie wiemy o partnerce Romulusa Augustulusa). Z pewnością ta niekonsekwencja i fakt, że dzieło byłoby z pewnością większe objętościowo i merytorycznie, stanowią spory minus.
Poza jednak powyższą uwagą, mi jako pasjonatowi IMPERIUM ROMANUM nie wypada krytykować kolejnej ważnej dla polskiej historiografii pozycji – jeżeli mówimy oczywiście o antycznym Rzymie. Dzieło Pana Profesora jest lekturą niezwykle ciekawą i pasjonującą. Zachęca także do sięgnięcia po kolejne pozycje, który mogą rozwinąć w każdym zamiłowanie do kultury i historii antycznej.
Aleksander Krawczuk
Książka prof. Aleksandra Krawczuka jest uzupełnieniem i odpowiednikiem Pocztu cesarzy rzymskich. W niezwykle ciekawy i barwny sposób przedstawia losy wszystkich żon cesarzy od Augusta do Teodozjusza Wielkiego, czyli od powstania cesarstwa do roku 395, kiedy nastąpił podział imperium na wschodnie i zachodnie. Autor prezentuje również sylwetki żon, które przyszli władcy poślubili jeszcze przed wstąpieniem na tron, a także kobiety będące tylko konkubinami, jeżeli ich wpływ na ówczesne wydarzenia i życie polityczne był znaczący. Jak zwykle prof. Krawczuk wzbogaca fakty historyczne licznymi anegdotami i ciekawostkami z życia oraz obyczajowości starożytnych.
Cena: 29,68 zł | Produkt jest dostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum