Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Poczet cesarzowych Rzymu

Aleksander Krawczuk

Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzowych RzymuKsiążka „Poczet cesarzowych Rzymu” autorstwa Pana Profesora Aleksandra Krawczuka to dalsza opowieść o dziejach Cesarstwa Rzymskiego. Tym razem autor zdecydował się „rozszerzyć” wcześniej wydany „Poczet cesarzy rzymskich” i skupić się na płci pięknej, a mianowicie małżonkach i ewentualnych konkubinach cesarzy. Książka została wydana w roku 1998, czyli ponad 10 lat od wydruku „Pocztu cesarzy rzymskich”.

Na wstępie należy przedstawić pogląd autora na to dzieło. Zamysłem autora było uzupełnienie poprzedniego Pocztu o życie towarzyszek cesarzy, które nierzadko odgrywały ważną rolę w polityce i roszadach dynastycznych państwa rzymskiego. Autor w niezwykle ciekawym wprowadzeniu ukazuje nam sferę społeczną cesarskiego Rzymu. Dowiadujemy się, że Rzymianki wychodziły za mąż bardzo młodo (zwykle miały nie więcej jak 15 lat) i do tego rodziły dzieci dużo starszym partnerom. Poznajemy otoczkę życia małżeńskiego Rzymian oraz proces zaślubin. Czytelnik w ten przyjemny sposób jest wprowadzany w świat rzymskich zwyczajów i zachowań. Ponadto, autor podkreśla, że cesarzowe rzymskie zwykle umierały młodo i mało, która dożywała starości. Wyjątkiem była między innymi 86-letnia Liwia, żona Augusta.

Podobnie jak w „Poczcie cesarzy rzymskich” autor posługuje się niezwykle przyjemnym językiem. Dzieło jest napisane w taki sposób, aby skorzystać z niego mógł każdy. Wartość merytoryczna jest nie do podważenia, a umiejętność wplątywania ciekawych historii i anegdot w opisach biografii jest niezwykłą zaletą książki. Co więcej, Czytelnik może obejrzeć przerysy monet z wizerunkami poszczególnych cesarzowych oraz zapoznać się z dalszą literaturą na końcu utworu.

Tym co mnie osobiście zdziwiło jest fakt, że Pan Profesor zdecydował się rozpocząć swoją opowieść od Klaudii – pierwszej żony młodego Gajusza Oktawiana, a zakończyć na Galli – ostatniej żonie Teodozjusza I. Jeżeli uważamy „Poczet cesarzowych Rzymu” za kontynuację i uzupełnienie poprzedniego Pocztu to nie ukrywam spodziewałem się, ukazania także biografii kobiet związanych z Juliuszem Cezarem czy małżonek cesarzy panujących od 395 do 476 roku n.e. (nic nie wiemy o partnerce Romulusa Augustulusa). Z pewnością ta niekonsekwencja i fakt, że dzieło byłoby z pewnością większe objętościowo i merytorycznie, stanowią spory minus.

Poza jednak powyższą uwagą, mi jako pasjonatowi IMPERIUM ROMANUM  nie wypada krytykować kolejnej ważnej dla polskiej historiografii pozycji – jeżeli mówimy oczywiście o antycznym Rzymie. Dzieło Pana Profesora jest lekturą niezwykle ciekawą i pasjonującą. Zachęca także do sięgnięcia po kolejne pozycje, który mogą rozwinąć w każdym zamiłowanie do kultury i historii antycznej.

Poczet cesarzowych Rzymu

Aleksander Krawczuk

Poczet cesarzowych Rzymu

Książka prof. Aleksandra Krawczuka jest uzupełnieniem i odpowiednikiem Pocztu cesarzy rzymskich. W niezwykle ciekawy i barwny sposób przedstawia losy wszystkich żon cesarzy od Augusta do Teodozjusza Wielkiego, czyli od powstania cesarstwa do roku 395, kiedy nastąpił podział imperium na wschodnie i zachodnie. Autor prezentuje również sylwetki żon, które przyszli władcy poślubili jeszcze przed wstąpieniem na tron, a także kobiety będące tylko konkubinami, jeżeli ich wpływ na ówczesne wydarzenia i życie polityczne był znaczący. Jak zwykle prof. Krawczuk wzbogaca fakty historyczne licznymi anegdotami i ciekawostkami z życia oraz obyczajowości starożytnych.

Cena: 29,68 zł | Produkt jest dostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów