900-stronnicowe dzieło jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o kolejnych cesarzach rzymskich. Na końcu tomu znajduje się „Kalendarium”, w którym kolejno wypunktowano ważniejsze wydarzenia. Autor swoją opowieść zdecydował się zacząć od osoby Gajusza Juliusza Cezara, który naturalnie cesarzem nie był, jednak był postacią o niebagatelnym wpływie na upadek Republiki, i od przydomka (cognomen) której potem powstanie zwyczaj tytułowania się cesarzy rzymskich.
Autor kolejno opisuje władców Imperium Rzymskiego, nie skupiając się jednak jedynie na sylwetkach cesarzy, ale także poruszając inne ważne wydarzenia z danego okresu. Nie brakuje także nawiązań do współczesności. W swoich opisach autor bazuje na antycznych źródłach, do których podchodzi z rozsądkiem, zdając sobie sprawę że wiele z historii pisarzy-senatorów rzymskich zrodziło się po prostu z nienawiści do nowego ustroju. Profesor w swoim dziele skupia się na władcach tzw. Cesarstwa zachodniorzymskiego, a rozważania kończy na roku 476 n.e. i pozbawieniu Romulusa Augustulusa tronu.
Do wad pozycji z pewnością należy nieobiektywizm autora, który nad wyraz często podkreśla wady chrześcijaństwa i jego negatywny wpływ na rozpad spójnego organizmu Imperium. Autor zresztą wyraźnie skupia się na niektórych postaciach, jak np. na Julianie zwanym Apostatą, który faworyzował kulty tradycyjne Rzymian. Zamiłowanie do „dawnych Rzymian” profesora oraz krytyka chrześcijaństwa są nad wyraz widoczne i z pewnością, co niektórzy odbiorą to jako wielki minus.
Nie da się ukryć, jestem ogromnym fanem twórczości, dorobku oraz wiedzy profesora. Z całą pewnością „Poczet cesarzy rzymskich” jest to dzieło w moim odczuciu wybitne, nie tylko z tego względu że zrodziło we mnie pasję do kultury Rzymian. Przede wszystkim jednak uświadomiło, że można pisać o historii ciekawie, zrozumiale dla innych, co też z kolei może przekonać innych do dalszego zgłębiania wiedzy o antycznych Rzymianach. Taki też był cel tego dzieła. Z pewnością pozycja jest godna polecenia i jest „przystankiem” obowiązkowym dla każdego kto chciałby odkryć w sobie Rzymianina.
Aleksander Krawczuk
Praca autorstwa świetnego historyka i znawcy świata starożytnego zawiera sylwetki wszystkich władców epok pryncypatu i dominatu, począwszy od Juliusza Cezara, a skończywszy na Romulusie Augustulusie. Znakomitym uzupełnieniem dzieła jest Kalendarium cesarstwa rzymskiego obejmujące najważniejsze wydarzenia polityczne i militarne tego okresu. Pomoże ono czytelnikowi umiejscowić w czasie fakty przedstawione w części poświęconej sylwetkom władców, zorientować się w przebiegu walk o władzę w państwie, prześledzić rozwój terytorialny imperium i wreszcie jego upadek. Barwnie napisana książka daje pełny obraz cesarstwa rzymskiego.
Cena: 52,22 zł | Produkt jest dostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum