Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Poczet faraonów

Bogusław Kwiatkowski

Poczet faraonów

Książka „Poczet faraonów” autorstwa Bogusława Kwiatkowskiego to pozycja przedstawiająca władców Egiptu od czasu jego zjednoczenia w XXXI wieku p.n.e. po śmierć Kleopatry i aneksję państwa nad Nilem przez Rzym w 30 roku p.n.e. Książka jest wznowieniem, które uzupełniono o dodatkowe informacje, pochodzące z najnowszych badań i odkryć.

Książka jest imponującą pozycją, liczącą ponad 1000 stron, na której w porządku chronologicznym autor zamieścił kolejnych, ponad 200 władców Egiptu. Należy zaznaczyć, że autor zastrzega sobie, że nie jest to pozycja naukowa, a raczej książka popularno-naukowa, mająca na celu przede wszystkim opisanie dziejów antycznego Egiptu, a przy okazji wylistowanie znanych nam imion kolejnych faraonów, w sposób jak najbardziej wiarygodny. Sięgając po książkę nie ujdzie nam tutaj podobieństwo do dzieła profesora Aleksandra Krawczuka: „Poczet cesarzy rzymskich”. Autor zapewne wzorował się na słynnym polskim historyku, w kwestii podejścia do zagadnienia i prezentacji historii.

Opowieść dziejów Egiptu autor rozpoczyna od wyczerpującego wprowadzenia, w którym przybliża swoje motywy napisania książki, powody wznowienia oraz analizę szerokiej gamy źródeł tekstowych lub artefaktów/zabytków, dzięki którym możliwym było stworzenie przybliżonej kolejności panowania faraonów, ich imion a także poznanie szczegółów życia. Jak autor zaznacza nie możliwym było by, nawet na trzech tysięcach stron, gruntowne opisanie tak rozległego przedziału dziejowego, zwłaszcza kiedy na rynku dostępne są opasłe tomy poświęcone jednemu faraonowi. Pisarz skupia się na utrzymaniu ciągłej i przyjemnej opowieści, przedstawieniu ważniejszych zagadnień i historii związanych z danymi władcami (np. w przypadku Cheopsa otrzymujemy pokaźny zakres wiedzy w kontekście powstania piramidy tego faraona). W obliczu braku większej ilości informacji o danej postaci autor stara się skutecznie powiązać kolejne wydarzenia, zachowując przy tym strukturę kompozycji i zamieścić m.in. grafiki czy hieroglificzy zapis imienia.

Na końcu książki znajdziemy zestawienie faraonów w kolejności chronologicznej, alfabetycznej oraz obszerną bibliografię z tematyki.

Przechodząc do wydania. Wydawnictwo Iskry wydało książkę w twardej oprawie; a okładkę zdobi bardzo ładna ilustracja. Tekst został wydrukowany elegancką czcionką na estetycznym papierze. Treść uzupełniana jest czarno-białymi ilustracjami; zdjęciami monet, płaskorzeźb; inskrypcjami oraz hieroglifami. Przy kolejnych władcach znajdziemy m.in.: ich podobizny lub chociaż zdjęcia obiektów z nimi powiązane; zapisy imion hieroglifami; czas panowania; czy nawet miejsce pochówku.

Podsumowując, do rąk Czytelnika trafia naprawdę bardzo dobrze przygotowane wznowienie, w którym autor uzupełnił wiedzę o najnowsze odkrycia i aktualny stan wiedzy z dziedziny egiptologii. Książka będzie idealnym tytułem dla każdego pasjonata historii Egiptu, który chciałby zagłębić się w świat potężnych faraonów, którzy decydowali o  życiu i śmierci swoich poddanych.

Z pewnością znajdą się osoby, które będą zarzucały autorowi, że niektóre postaci podaje jedynie z obowiązku, nie umieszczając o nich praktycznie żadnych informacji. Wynika to z braku zachwanych źródeł i informacji; a autor musi po prostu przejść przez wspomniany okres.

Bardzo polecam pozycję.

Poczet faraonów

Bogusław Kwiatkowski

Poczet faraonów

Uzupełnione wydanie książki zawiera życiorysy wszystkich władców, zarówno panujących nad całością ziem egipskich, jak i tych uznawanych na części terytorium. Zgodnie z powszechnie przyjętą tradycją galerię faraonów otwiera portret Menesa, a zamyka sylwetka Kleopatry VII, uważanej za ostatnią władczynię egipską w pełnym tego słowa znaczeniu. Książka przygotowana w sposób naukowy, na podstawie źródeł starożytnych i najnowszych badań archeologicznych, jest jednocześnie lekturą dla każdego, kto interesuje się historią. Z prezentowanych biogramów, napisanych barwnie, tonem opowieści, wyłaniają się pasjonujące dzieje Egiptu, jego sztuki i kultury materialnej, a także obraz życia codziennego.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów