Książka „Dacia – The Roman Wars: Volume I Sarmizegetusa” autorstwa Radu Oltean to pozycja angielskojęzyczna, która skupia się na przedstawieniu pierwszej wojny dackiej Trajana w latach 101-102 n.e., bazując na najnowszych wynikach badań archeologicznych i opracowaniach.
Radu Oltean to dla pasjonatów wojskowości, zwłaszcza antycznej, znane nazwisko. Oltean jest to rumuński autor wybitnych ilustracji o tematyce historycznej; w swoim portfolio ma on mnóstwo wiarygodnych i niezwykle ciekawych prac.
Omawiana książka jest pierwszą z dwóch części serii, opowiadającej, jak wspomniałem, o wojnach Trajana w Dacji. Nie będę ukrywał – jestem zachwycony pracą, jaką włożył autor w stworzenie grafik oraz napisanie książki.
Książka składa się z siedmiu rozdziałów:
- Pierwszy skupia się na przedstawieniu samego miasta Rzym, i jego kluczowych obiektów architektonicznych, które związane są z wojną dacką Trajana i samym cesarzem;
- Drugi porusza kwestię pochodzenia ludów (m.in. Getów i Daków) zamieszkujących tereny obecnej Rumunii oraz rozwoju państwowości i potęgi państwa Decebala;
- Trzeci to już opis konfliktów zbrojnych Rzymian z ludami zamieszkującymi tereny lub okolice Dacji, przed rządami Trajana.
- Czwarty rozdział skupia się na przedstawieniu dorobku i wyników badań archeologów na przestrzeni lat, w górach Orăștie (środkowa Rumunia). Miejsce to jest niesamowitą skarbnicą wiedzy o Dakach. Góry te były mocno ufortyfikowane na przestrzeni I p.n.e. – I wieku n.e., a jak sądzą badacze, stolica Sarmizegetusa Regia była miejscem, gdzie rezydowali królowie daccy m.in. Burebista czy Decebal. Wzgórza, liczne płaskowyże, ziemne „tarasy”, rozległe lasy – czynniki te pozwoliły Dakom stworzyć liczne fortece, ośrodki oraz umocnienia, które razem tworzyły imponujący system obronny. Ślady po licznych wieżach oraz murach zachowały się do dzisiaj, a ich pozostałości wciąż są odkrywane wraz z licznymi artefaktami. Jak podkreśla jednak autor – wciąż wiele miejsc nie zostało zbadanych.
- Piąty rozdział to przedstawienie wzorcowo przygotowanej i skoordynowanej kampanii wojennej Rzymian, którzy przy pomocy mostów pontonowych przeprawili się przez Dunaj i uderzyli jednocześnie z kilku stron. Autor poprzez ilustracje, zdjęcia oraz gruntowne opisy ukazuje nam jak prawdopodobnie wyglądała ofensywa oraz, jak skuteczna była armia rzymska w starciach z walecznymi Dakami. Liczne oddziały inżynierów pozwalały Rzymianom zdobywać fortyfikacje nieprzyjaciela, przemieszczać wojska Dunajem – nawet na nieżeglownym odcinku – czy wykuć drogę w klifie.
- Szósty rozdział to podsumowanie i przedstawienie konsekwencji pierwszej wojny dackiej;
- Siódma część to opis monumentów jakie powstały na cześć zwycięstw i bohaterskiej walki rzymskiego wojska w Adamclisi; mowa tu m.in. o słynnym Tropaeum Traiani.
Ze strony technicznej – książka wydana została przez wydawnictwo Karwansaray BV. Egzemplarz liczy 152 strony i wydrukowany został w formacie A4. Na końcu książki znajdziemy obszerną bibliografię, która dowodzi z jak fachową pozycją mamy do czynienia.
Podsumowując, nie sposób nie zachwycić się przepięknym wydaniem książki. Nie umniejszając naturalnie fachowości treści i mnogości informacji, to jednak przepiękne ilustracje, mapki i zdjęcia zachwycają najbardziej. Z przyjemnością zapoznałem się z mnogością detali z okresu wojen dackich i z chęcią sięgnę po następną część serii.