Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Julius Caesar: Rome’s Greatest Warlord

Simon Elliott

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Julius Caesar: Rome's Greatest Warlord

Książka „Julius Caesar: Rome’s Greatest Warlord” autorstwa Simona Elliotta to pozycja jak tytuł wskazuje opowiadająca o życiu i osiągnięciach Juliusza Cezara, wielkiej postaci historii świata antycznego, a przede wszystkim wybitnego wodza i polityka.

Simon Elliott jest historykiem specjalizującym się w tematyce rzymskiej, który ma na swoim koncie już kilka pozycji opowiadających o historii Imperium Rzymskiego. Tym razem autor wziął sobie na cel Juliusza Cezara, którego biografia i życie miały ogromny wpływ na losy świata.

Książka rozpoczyna się od wprowadzenia, w którym autor przedstawia skrótowo postać Juliusza Cezara i kilka kluczowych faktów z jego życia prywatnego i kariery politycznej. Następnie w pozycji znajdziemy chronologię ważniejszych wydarzeń z życia Cezara (lata 100-44 p.n.e.).

Właściwa treść książki rozpoczyna się od strony 15 (rozdział pierwszy), kiedy to autor przedstawia armię rzymską, legion i jego ewolucję oraz życie codzienne legionistów. Rozdział drugi to z kolei zarysowanie historii Rzymu od mitycznego założenia Rzymu, przez okres królestwa, upadek monarchii i kolejne wydarzenia polityczne Republiki oraz zmagania wojenne Rzymian. Rozdział trzeci to już przedstawienie życia młodego Cezara i kształtowanie jego charakteru, który już jako młody chłopak musiał stać na czele rodu, po śmierci ojca. Rozdział czwarty skupia się na jednym z ważniejszych okresów życia Cezara – namiestnictwie w Galii i jego pamiętnych podbojach. Ostatni rozdział, piąty, przedstawia wojnę domową i koniec życia Cezara, który w marcu 44 roku p.n.e. ginie od ciosów spiskowców.

W Podsumowaniu autor podkreśla, jak duży wpływ miał Cezar na losy świata. Zaznacza m.in. że przydomek „cezar”, po jego śmierci staje się tytułem władcy w Rzymie i kolejnych państwach Europy. Z kolei przeprowadzona przez Cezara reforma kalendarza przetrwa aż do XVI wieku. Zwycięskie podboje Cezara przełożyły się do rozprzestrzenienia kultury i prawa rzymskiego oraz łaciny na nowe tereny. Życie Cezara było studiowane przez wielkie osobistości Europy, a np. Napoleon Bonaparte wzorował się na jego taktyce wojskowej.
W Podsumowaniu autor pozwala sobie także na szybkie zarysowanie wydarzeń politycznych po śmierci Cezara – pogrzeb, zawiązanie II triumwiratu, rywalizację ze spiskowcami, czy dojście do władzy Oktawiana. Dodatkowo, na końcu książki znajdziemy indeks haseł, antyczne źródła, bibliografię i podziękowania.

Z racji na fakt, że do recenzji otrzymałem wersję elektroniczną, ciężko mi jest wypowiadać się odnośnie druku. Z pewnością książka jest mała objętościowo (160 stron). Treść poza opisanymi wyżej sekcjami, posiada ilustracje, które ciekawie ją urozmaicają. Dodatkowo w niektórych miejscach specjalnie wydzielono dodatkowe informacje, które autor chciał podkreślić, mimo że miały charakter poboczny.

Przechodząc do treści – jestem troszkę zawiedziony. Zdawałem sobie sprawę, że książka należy do serii „Casemate Short History”, która zakłada przedstawienie danych tematów z historii w bardziej skrótowym charakterze i nie spodziewałem się obszernej biografii ze śmiałymi tezami i wieloma szczegółowymi informacjami z życia dyktatora. W moim odczuciu jednak samych informacji o Cezarze jest po prostu mało. Właściwa treść utworu to około 140 stron, kiedy dopiero rozdziały 3, 4 i 5 traktują o głównej postaci (raptem 90 stron). Biorąc pod uwagę, że I wiek p.n.e. jest jednym z lepiej udokumentowanych i opisanych okresów państwa rzymskiego, aż czasami przykro czytać proste opisy bitew czy wydarzeń politycznych; zwłaszcza bez podania przypisów.

Autor postawił sobie za cel łatwe i przyjemne przedstawienie życia Cezara, wpierw zarysowując historię państwa i legionów; moim jednak zdaniem powoduje to, że jest to tym samym bardzo prosta pozycja, która niestety jedynie w telegraficznym skrócie porusza niezwykle interesujące życie Cezara. Osobiście nie przepadam za takim skrótowym opisywaniem historii.

Naturalnie dla osób, które nie znają tego okresu historii będzie to pasjonująca podróż; jednak wciąż uważam, że brakuje tutaj „smaczków”, które mogłyby Czytelnika poruszyć/zaciekawić. Na rynku jest wiele książek poświęconych Cezarowi, które o wiele ciekawiej i gruntowniej przedstawiają żywot Cezara. Oczywiście jeśli ktoś szuka szybkiego i zgrabnego opisu historii Rzymu do czasów Cezara, jego biografii oraz opisu machiny wojennej Rzymian, może być usatysfakcjonowany.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów