Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Julius Caesar: Rome’s Greatest Warlord

Simon Elliott

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Julius Caesar: Rome's Greatest Warlord

Książka „Julius Caesar: Rome’s Greatest Warlord” autorstwa Simona Elliotta to pozycja jak tytuł wskazuje opowiadająca o życiu i osiągnięciach Juliusza Cezara, wielkiej postaci historii świata antycznego, a przede wszystkim wybitnego wodza i polityka.

Simon Elliott jest historykiem specjalizującym się w tematyce rzymskiej, który ma na swoim koncie już kilka pozycji opowiadających o historii Imperium Rzymskiego. Tym razem autor wziął sobie na cel Juliusza Cezara, którego biografia i życie miały ogromny wpływ na losy świata.

Książka rozpoczyna się od wprowadzenia, w którym autor przedstawia skrótowo postać Juliusza Cezara i kilka kluczowych faktów z jego życia prywatnego i kariery politycznej. Następnie w pozycji znajdziemy chronologię ważniejszych wydarzeń z życia Cezara (lata 100-44 p.n.e.).

Właściwa treść książki rozpoczyna się od strony 15 (rozdział pierwszy), kiedy to autor przedstawia armię rzymską, legion i jego ewolucję oraz życie codzienne legionistów. Rozdział drugi to z kolei zarysowanie historii Rzymu od mitycznego założenia Rzymu, przez okres królestwa, upadek monarchii i kolejne wydarzenia polityczne Republiki oraz zmagania wojenne Rzymian. Rozdział trzeci to już przedstawienie życia młodego Cezara i kształtowanie jego charakteru, który już jako młody chłopak musiał stać na czele rodu, po śmierci ojca. Rozdział czwarty skupia się na jednym z ważniejszych okresów życia Cezara – namiestnictwie w Galii i jego pamiętnych podbojach. Ostatni rozdział, piąty, przedstawia wojnę domową i koniec życia Cezara, który w marcu 44 roku p.n.e. ginie od ciosów spiskowców.

W Podsumowaniu autor podkreśla, jak duży wpływ miał Cezar na losy świata. Zaznacza m.in. że przydomek „cezar”, po jego śmierci staje się tytułem władcy w Rzymie i kolejnych państwach Europy. Z kolei przeprowadzona przez Cezara reforma kalendarza przetrwa aż do XVI wieku. Zwycięskie podboje Cezara przełożyły się do rozprzestrzenienia kultury i prawa rzymskiego oraz łaciny na nowe tereny. Życie Cezara było studiowane przez wielkie osobistości Europy, a np. Napoleon Bonaparte wzorował się na jego taktyce wojskowej.
W Podsumowaniu autor pozwala sobie także na szybkie zarysowanie wydarzeń politycznych po śmierci Cezara – pogrzeb, zawiązanie II triumwiratu, rywalizację ze spiskowcami, czy dojście do władzy Oktawiana. Dodatkowo, na końcu książki znajdziemy indeks haseł, antyczne źródła, bibliografię i podziękowania.

Z racji na fakt, że do recenzji otrzymałem wersję elektroniczną, ciężko mi jest wypowiadać się odnośnie druku. Z pewnością książka jest mała objętościowo (160 stron). Treść poza opisanymi wyżej sekcjami, posiada ilustracje, które ciekawie ją urozmaicają. Dodatkowo w niektórych miejscach specjalnie wydzielono dodatkowe informacje, które autor chciał podkreślić, mimo że miały charakter poboczny.

Przechodząc do treści – jestem troszkę zawiedziony. Zdawałem sobie sprawę, że książka należy do serii „Casemate Short History”, która zakłada przedstawienie danych tematów z historii w bardziej skrótowym charakterze i nie spodziewałem się obszernej biografii ze śmiałymi tezami i wieloma szczegółowymi informacjami z życia dyktatora. W moim odczuciu jednak samych informacji o Cezarze jest po prostu mało. Właściwa treść utworu to około 140 stron, kiedy dopiero rozdziały 3, 4 i 5 traktują o głównej postaci (raptem 90 stron). Biorąc pod uwagę, że I wiek p.n.e. jest jednym z lepiej udokumentowanych i opisanych okresów państwa rzymskiego, aż czasami przykro czytać proste opisy bitew czy wydarzeń politycznych; zwłaszcza bez podania przypisów.

Autor postawił sobie za cel łatwe i przyjemne przedstawienie życia Cezara, wpierw zarysowując historię państwa i legionów; moim jednak zdaniem powoduje to, że jest to tym samym bardzo prosta pozycja, która niestety jedynie w telegraficznym skrócie porusza niezwykle interesujące życie Cezara. Osobiście nie przepadam za takim skrótowym opisywaniem historii.

Naturalnie dla osób, które nie znają tego okresu historii będzie to pasjonująca podróż; jednak wciąż uważam, że brakuje tutaj „smaczków”, które mogłyby Czytelnika poruszyć/zaciekawić. Na rynku jest wiele książek poświęconych Cezarowi, które o wiele ciekawiej i gruntowniej przedstawiają żywot Cezara. Oczywiście jeśli ktoś szuka szybkiego i zgrabnego opisu historii Rzymu do czasów Cezara, jego biografii oraz opisu machiny wojennej Rzymian, może być usatysfakcjonowany.

Zakup książkę

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów