Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Narodziny elit rzymskich (VIII-VI w. p.n.e.)

Andrzej Łoś

O całości dziejów albo o pochodzeniu i czynach narodu rzymskiego. O pochodzeniu i czynach Gotów

Książka „Narodziny elit rzymskich (VIII-VI w. p.n.e.)” autorstwa Andrzeja Łosia to nowa publikacja, która poświęcona jest tematyce kształtowania się elit i warstw rządzących w antycznym Rzymie. Pozycja wydana została przez wydawnictwo Historia Iagellonica.

Autorem książki jest historyk Pan Andrzej Łoś, który w swoim dorobku ma kilka publikacji. Z pewnością jednak, najnowsza jego książka jest jego najambitniejszym projektem. Pozycja liczy niemal 500 stron treści merytorycznej, a historyk bazuje na niezliczonej ilości książek, opracowań i źródeł. Na końcu publikacji znajdziemy zestawienie bibliografii, która liczy ponad 50 stron!

Przechodząc do treści – autor podzielił książkę na osiem rozdziałów. Wpierw jednak otrzymujemy gruntowne wprowadzenie w omawiane zagadnienie, w którym poznajemy także motywację autora. Jak się okazuje, publikacja nie ma odpowiednika na skalę międzynarodową i nie przeprowadzano dotychczas analizy historiograficznej archaicznego Rzymu oraz procesu rozwoju/kształtowania się arystokracji rzymskiej w takim stopniu. W kolejnych rozdziałach autor przeprowadza nas najpierw przez dysputy naukowe, co do datacji powstania miasta Rzym; opis rodów (gens) rzymskich; analizę historii królestwa rzymskiego. Co więcej, zapoznajemy się z gruntownym opisem instytucji publicznych (takich jak senat, zgromadzenia czy kapłani), by wreszcie zgłębić tematykę arystokracji, jej kształtowania się, znaczenia społeczno-ekonomicznego oraz wartości przez nie wyznawanych.

Nie ukrywam, że temat książki jest niezwykle wymagający dla Czytelnika, a akademicki charakter pracy wymaga pełnego skupienia. Pan Andrzej Łoś przedstawia mnogą ilość hipotez i opracowań naukowych. Czasami zdaje się, jakby dochodziło do powtarzania się twierdzeń, co jednak moim zdaniem jest nieuniknione przy tej ilości treści i materiału.

Na końcu otrzymujemy podsumowanie, które ma na celu zebranie myśli i założeń autora z poprzednich rozdziałów. Jak się okazuje, jest podział w środowisku naukowym, co do procesu kształtowania się elit. Pewnym jest jednak, że kluczowym dla rozrostu warstw rządzących była agresywniejsza polityka Rzymu wobec sąsiadów oraz ekspansja, która kształtowała zdolnych wodzów i przynosiła bogactwo. Co więcej, kontakty z partnerami zewnętrznymi, m.in. spoza półwyspu Apenińskiego, dawały impuls dalszym przeobrażeniom społecznym.

Jak zawsze, w przypadku wydawnictwo Historia Iagellonica, mamy doczynienia z naprawdę dobrze wydaną publikacją. Książka posiada twardą i ładną okładkę. Czcionka i kartki papieru są bardzo eleganckie. Dodatkowo, treść (w środkowej części pozycji) została urozmaicona ilustracjami, które wzbogacją przekaz. Jak zawsze wielką zaletą jest umieszczenie przypisów na dole stron.

Podsumowując, książka z pewnością jest wybitnym opracowaniem poruszonego zagadnienia. Autor bazuje na mnogiej ilości hipotez, przekazów i badaniach innych naukowców. Momentami może się Czytelnikowi wydawać, że ilość materiału jest aż przesadzona, jednak docenić należy kompletność opracowania i determinację autora w holistycznym zgłębieniu problemu. Osoby mocno zainteresowane społeczeństwem rzymskim i procesami, które w nim występowały, powinny z całą pewnością zapoznać się z najnowszą publikacją.

Andrzej Łoś, Narodziny elit rzymskich (VIII-VI w. p.n.e.)

Andrzej Łoś

Narodziny elit rzymskich (VIII-VI w. p.n.e.)

Książka Andrzeja Łosia to obszerne studium dotyczące powstania i uformowania się elit państwa rzymskiego w pierwszej fazie jego istnienia (okres królewski), to jest w casie od połowy VIII w. przed Chr., czyli od momentu, gdy zauważalne jest „pojawienie się w materiale archeologicznym wyraźnych śladów intensyfikacji procesu narastania różnic społecznych”, po schyłek wieku VI, to jest do „wprowadzenia ustroju republikańskiego, będącego formą oligarchicznych rządów patrycjatu”.

Mamy do czynienia z pracą, która wyraziście przybliża nam tak dzieje arystokracji rzymskiej w czasach jej formowania, jak również stanowi ważny głos w dyskusji nad początkami państwa rzymskiego. Z całą pewnością nie ma odpowiednika w literaturze przedmiotu na skalę międzynarodową. Jest przy tym głosem w dyskusji nad aktualnym stanem historiografii – w szerokim znaczeniu słowa – poświęconej archaicznemu Rzymowi. Andrzej Łoś wykazał się prawdziwym mistrzostwem w poruszaniu się w gąszczu literatury i hipotez badawczych, zawsze z podkreśleniem własnego punktu widzenia, dowodzącego dogłębnego opanowania źródeł.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów