Książka „Roma aeterna. Rzymska mitologia urbanistyczna” autorstwa Radosława Piętki to pozycja skierowana dla osób bardziej zainteresowanych kwestią mitologii i świata antycznego. Autor, jak nazwa wskazuje, skupia się na ukazaniu Rzymu z perspektywy mitów. Rzymianie wierzyli, że ich miasto istnieć będzie zawsze, czego dowodem jest określenie „Wieczne Miasto” (Roma Aeterna) oraz swoje początki wiąże jeszcze z mitologią grecką, która jest fundamentem wierzeń Rzymian.
Autor przedstawia legendy o Eneaszu i jego przybyciu do Italii czy braciach Romulusie i Remusie, gdzie ten pierwszy po braterskiej walce skupił w swoich rękach obszar, który później stał się ścisły centrum Rzymu i jego świętą częścią. Poznajemy ideę kolejnych założycieli Rzymu czy odrodzonego Rzymu za Oktawiana Augusta, który wyciągnął Republikę z krwawego czasu wojen domowych. Przedstawione zostają nam teksty źródłowe i myśli poszczególnych pisarzy antycznych oraz zachowane obiekty natury propagandowej, które lepiej nas wprowadzają w tematykę.
Co interesujące, motyw wiecznego miasta był bardzo popularny wśród antycznych autorów, i który chętnie był opisywany zwłaszcza u kresu istnienia Cesarstwa Zachodniorzymskiego w V wieku. Próbowano zderzyć się z rzeczywistością, która rzuciła Rzym na kolana, wbrew twierdzeniom Wergiliusza. Nie rozumiano dlaczego Rzym, który był uosobieniem cywilizacji i tego co najlepsze ustępował przed hordami barbarzyńców. Rzymianie wierzący w bóstwa tradycyjne upatrywali winę w chrześcijanach; ci zaś – m.in. za sprawą świętego Augustyna – szukali innych wytłumaczeń, przykładowo bratobójstwa w legendzie założycielskiej i skażenia moralnego państwa.
Autor książki przedstawia także post-antyczne analizy upadku Rzymu i jego spuścizny. Pojawia się nowy powód degrengolady państwa rzymskiego – upadek moralności, wartości i cnoty – oraz odwołania się wśród przywódców (m.in. Mussoliniego) do tradycji i ciągłości Imperium Rzymskiego.
Na duży plus należy podać fakt, że książka posiada przypisy na dole strony, a nie na końcu co pozwala wygodnie sięgać po dodatkowe informacje. Z tyłu książki znajdziemy obfitą bibliografię oraz spis imion. Co więcej, pozycja jest dobrze wydana.
Podsumowując książka na pewno nie zachęci szerokiego kręgu odbiorców. Pozycja jest wskazana dla pasjonatów antyku, a zwłaszcza starożytnego Rzymu. Z pewnością największą wartością dodaną jest podróż śladami tekstów źródłowych i ujęcie zagadnienia ze strony praktycznej, co dodaje walorów merytorycznych.
Radosław Piętka
Roma aeterna. Rzymska mitologia urbanistyczna
Rozprawa stanowi próbę odkrycia i zanalizowania wątków związanych ze swoistą mitologizacją Miasta w rzymskiej literaturze, zwłaszcza poezji. Znaczący, jeśli nie najważniejszy, nurt kultury rzymskiej można postrzegać jako dzieje olbrzymiego wysiłku, zmierzającego do nadania mitycznego wymiaru wydarzeniom historycznym i historycznego kształtu opowieściom mitycznym; proces ten uznawano niekiedy za najbardziej charakterystyczną cechę rzymskiej mentalności. Centralne miejsce w tej mityczno-historycznej narracji zajmuje swoista mitologia Miasta. Na mitologię ową składała się m.in. wiara w wieczność Rzymu, skłonność do utożsamiania Miasta z całym światem, specyficzna „mistyka granicy”, czy wreszcie koncepcja Rzymu jako miasta „przenośnego”, które może się znajdować gdzie indziej niż topograficzny Rzym. Sposób rozumienia przez autora rzymskiej mitologii ma związek z dyskusją na temat istnienia, nieistnienia, bądź sposobu istnienia rzymskich mitów, dyskusją, która z największą intensywnością toczyła się na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Jej owocem były nowe syntezy tematów związanych z rzymską mitologią, ale także pewne ustalenia teoretyczne, które do tej pory nie zostały w pełni wykorzystane, a stały się inspiracją w powstaniu książki.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum