Książka Johna Maddoxa Robertsa „Świątynia Muz” jest powieścią detektywistyczną w czasach starożytnego Rzymu. Książka nominowana jest do nagrody im. Edgara Allana Poe (Edgar Awards), którą przyznaje organizacja Mystery Writers of America.
Akcja książki toczy się w I wieku p.n.e. (czego na początku za bardzo wywnioskować nie można). Wiadomym jest jedynie, że Egipt nie jest jeszcze prowincją rzymską (takową stał się w roku 30 p.n.e.). Zaznaczyć należy jednak, że autor powieści nie zwykł trzymać się faktów historycznych, co udowodnił chociażby książką „Dzieci Hannibala”. Dlatego też do książki należy podejść nie z punktu widzenia historyka, a raczej czytelnika chcącego po prostu oddać się akcji.
Narracja jest w pierwszej osobie, co ma nas bardziej połączyć z bohaterem. Głównym bohaterem powieści jest niejaki Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy, rzymski senator, który z powodów politycznych musiał się udać w misję dyplomatyczną do Egiptu, a dokładniej rzecz ujmując pełnej bogactw Aleksandrii. Autor starannie stara się nam przedstawić ogrom tej antycznej metropolii, pełnej egipskiej rozpusty oraz panującej wszechobecnie rytualności i ceremoniału. Nieoczekiwanie bohater znajduje się w środku zagadki i spisku, który sięga daleko poza Egipt. Decjusz jak przystało na prawdziwego Rzymianina podejmuje się rozwiązania zabójstwa wielkiego matematyka. Stopniowo wraz ze swoimi towarzyszami zagłębia się coraz bardziej w śledztwo, które prowadzi go do odkrycia niezwykle ważnej tajemnicy mogącej zagrozić samemu Rzymowi. Udział w niej ma mieć także Partia.
Książka z pewnością nie wyda się interesująca dla historyka, chcącego zgłębić realia świata rzymsko-egipskiego w oparciu o fakty historyczne. Podkreślić należy, że John Maddox Roberts nie chciał się skupiać na omawianiu rzeczywistości, a raczej zbudować ciekawy i wielobarwny świat antyczny, który pochłonie czytelnika. Taka sceneria tylko sprzyja kreowaniu obrazów i wizji wielkiego miasta Egiptu. Poznajemy strukturę społeczną i dworską państwa Ptolemeuszy. Główny bohater wielokrotnie ma do czynienia z eunuchami, którzy stanowią elitę i najważniejszych doradców rodziny królewskiej. Wydaje się także, że autor bardzo zgrabnie ukazuje dysproporcje świata rzymskiego i egipskiego. Członkowie elity rzymskiej są przytłoczeni ekstrawaganckim stylem życia Egipcjan. Zestawione zostają przeciwko sobie dwie zupełnie odmienne cywilizacje.
Mimo początkowej niechęci do stylu autora, muszę przyznać, że świat wykreowany w powieści jest niezwykle ciekawy i wciągający. Książka jest z tego typu pozycji, które się „zjada” w jeden wieczór. Akcja jest żywa i zmienna, postacie barwne, a finał zaskakujący. Z czystym sumieniem mogę polecić tę powieść.
John Maddox Roberts
Świątynia Muz
Kiedy rzymski senator Decjusz Cecyliusz Metellus Młodszy otrzymuje propozycję uczestnictwa w misji dyplomatycznej do Aleksandrii wykorzystuje tę okazję do ucieczki przed wrogami czyhającymi w Wiecznym Mieście. Delektuje się w egzotycznej afrykańskiej metropolii przyjemnościami życia kiedy nagle skory do gniewu matematyk ginie w tajemniczych okolicznościach. Jego śmierć zbiega się w czasie z apokaliptycznymi wizjami charyzmatycznego przywódcy Ataksasa. Zaintrygowany Decjusz wszczyna śledztwo w sprawie tej haniebnej zbrodni. Nagle Decjusz odkrywa siatkę konspiratorów o szerokim zasięgu znacznie bardziej niebezpieczną niż spodziewał się znaleźć.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum
Kup teraz!