Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Recenzja: Upadek Królestwa Armenii w latach 363-428

Tomasz Sińczak, Maciej Musiał

Tomasz Sińczak, Maciej Musiał, Upadek Królestwa Armenii w latach 363-428Dwóch młodych polskich starożytników, czyli pan Tomasz Sińczak oraz pan Maciej Musiał napisało razem książkę, zatytułowaną „Upadek Królestwa Armenii w latach 363 – 428” o dość długim procesie końca politycznej egzystencji starożytnej Armenii, jako bytu państwowego. Narracja tej pracy zaczyna się wraz z, możliwie dokładnym, opisem wojny rzymsko-sasanidzkiej z ostatnich lat III wieku naszej ery. Kończy się ona w 428 roku naszej ery, wraz z ostatecznym „pozamiataniem” ostatków niepodległości, zależnej już mocno od jej dużych sąsiadów armeńskiej państwowości.

Jest to w gruncie rzeczy smutna historia państwa i narodu, który jest zależny od swoich silnych sąsiadów, którzy ostatecznie dokonują podziału słabszego bytu politycznego między siebie. Siłą rzeczy jest to bardzo mocna analogia z dziejami polskimi w wiekach ostatnich. Nawet w podobny sposób, jak w Pierwszej Rzeczypospolitej wielcy armeńscy wielmoże pracowali (niektórzy bardzo usilnie) przeciwko swojemu królowi oraz przeciwko swojemu państwu. Podobnie jest także z tworem oficjalnie zwanym Trzecią Rzeczypospolitą.

Książka stanowi, w mojej opinii udaną próbę rekonstrukcji rozbioru Armenii pomiędzy Imperium Rzymskie oraz Imperium Sasanidzkie w oparciu o dostępne źródła historyczne, jak i istotne opracowania historyczne, dotyczące danego okresu. Autorzy nie uniknęli także tematów z zakresu religii (Armenia w omawianym okresie zyskała chrześcijańskie elity), kultury (w zasadzie frontu walk głównie kultury grecko-rzymskiej i perskiej o wpływy), jak i gospodarki. Przedstawienie działań militarnych w danym okresie jest zwięzłe i jasne. Zajmuje ono niemało stron recenzowanej pozycji. Jako pasjonat historii wojskowości życzyłbym sobie nieco więcej z tej części. Dodatkowo, ciekawą jest garść informacji na temat, ewoluującej w czasie sytuacji chrześcijan oraz relacji kościół (w zasadzie różne kościoły) a państwo Sasanidów. Rola wspólnot chrześcijańskich była wielka w tym konflikcie pomiędzy wielkimi Imperiami, co zostało należycie wyeksponowane.

Autorzy przytaczają relację z różnych dostępnych źródeł, by dla miejsc, w których ich przekazy różnią się między sobą dokonać ich krytycznej analizy i jak najlepiej zrekonstruować przeszłość. Takie podejście do materiału historycznego jest bardzo poprawne. Jest to opracowanie godne lektury dla wszystkich, którzy chcą zagłębić się w skomplikowaną historię Kaukazu.

Maciej Musiał, Tomasz Sińczak, Upadek Królestwa Armenii w latach 363-428

Maciej Musiał, Tomasz Sińczak

Upadek Królestwa Armenii w latach 363-428

Historia Królestwa Armenii w późnej starożytności i wczesnym średniowieczu jest nierozerwalnie związana z wielkim konfliktem mocarstw: Cesarstwa Rzymskiego i Iranu Sasanidów, który trawił Bliski Wschód przez ponad czterysta lat. Armenia, położona strategicznie między Wschodem i Zachodem, była już wcześniej przedmiotem sporów między Rzymem, a Ktezyfonem, jednak właśnie na przełomie epok jej znaczenie wzrosło. W sytuacji bowiem konfrontacji hegemonów dążących do podporządkowania sobie całego regionu, górska monarchia odgrywała kluczową rolę. Kontrola nad Armenią pozwalała Rzymianom i Irańczykom na dość swobodne ingerowanie w sprawy Mezopotamii i Kaukazu. Dla obu stron była także znakomitym gwarantem uzyskania przewagi w Azji Mniejszej. W sporze, który trzymał imperia w śmiertelnym klinczu, dużą rolę odgrywały także inne kwestie. Armenia, podobnie jak pozostałe kraje Kaukazu, była związana z rządzącą Iranem do 226 roku partyjską dynastią Arsacydów. Dla Sasanidów już w chwili przejęcia władzy kraje te stanowiły więc naturalne zagrożenie. Obawy założyciela nowej dynastii, Ardaszira, szybko się zmaterializowały. Armenia i Iberia, a także kontyngenty wojskowe z innych krajów ościennych, w tym z potężnego karawanowego miasta-państwa Hatry, zawiązały koalicję przeciwko Sasanidom. Mimo iż niewielkie górskie kraje nie były w stanie obalić nowych władz, ani zdobyć trwałej przewagi, ich rozpaczliwa walka z wojskami nowego króla królów dodawała argumentów przeciwnikom zmian na tronie. Niechęć do nowego reżimu w Ktezyfonie pchała Ormian, Lazów i Iberów w objęcia Cesarstwa Rzymskiego.

Produkt jest tymczasowo niedostępny

Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum

Kup teraz!

Autor: Antypater

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów