Książka „Wespazjan. Utracony orzeł Rzymu” jest czwartą częścią cyklu poświęconego Wespazjanowi, założycielowi dynastii flawijskiej oraz inicjatorowi budowy wspaniałego amfiteatru – Koloseum. Akcja tomu czwartego zaczyna się w momencie zabójstwa znienawidzonego i szalonego Kaliguli. Na jego miejsce w pośpiechu zostaje obrany jego jąkający i kuśtykający stryj – Klaudiusz. Tytułowy bohater musi się odnaleźć w nowej rzeczywistości politycznej i ponownie przetrwać.
Autor Robert Fabbri po raz kolejny przenosi nas w brutalny świat polityki i wojny za panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej. Tytułowy bohater Wespazjan podobnie jak w trzech wcześniejszych tomach zostaje poddany wymagającym próbom odwagi i przetrwania. Śmierć tyrana i szaleńca Kaliguli jak się okazuje wcale nie musi przynieść spokoju rodzinie Flawiuszów. Na tron zostaje obrany Klaudiusz, który znajduje się pod silnymi wpływami trójki swoich doradców-wyzwoleńców: Narcyza, Kallistusa i Pallasa oraz swojej seksoholicznej i rozpustnej żony, Messaliny. Rywalizacja na scenie politycznej ponownie wchodzi w decydującą fazę, a nic nie spodziewający się Klaudiusz staje się marionetką w rękach najbliższego otoczenia. W ten świat politycznych intryg wplątany zostaje Wespazjan za sprawą swojego brata Sabinusa, który wziął udział w spisku na życie Kaliguli. Chcąc zmazać z siebie plamę zabicia cesarza musi wraz z Wespazjanem odnaleźć utraconego ponad trzydzieści lat temu orła legionowego Warusa, a potem uczestniczyć w inwazji Plaucjusza na Brytanię.
Jak widać fabuła gwarantuje wartką akcję i czytelnik na pewno się nie znudzi. Poznajemy życie dzikich Germanów, tajemniczy dla Rzymian ląd Brytanii oraz z wojskowego punktu widzenia dowiadujemy się jak mogła przebiegać inwazja legionów na Wyspę. Jak sam autor zauważa była to największa ofensywa w tej części Europy przed inwazją na Normandię w 1944 roku. Ogrom operacji budzi podziw, tym bardziej że Rzymianie odnieśli niesamowite zwycięstwo przy znacznie mniejszych siłach niż Brytowie. Skuteczna w powodzeniu ofensywy była jak zwykle słynna rzymska strategia „dziel i rządź”, która pozwoliła skutecznie lawirować między sojuszami plemion wyspy.
Dla mnie książka jest fantastyczną kontynuacją serii i gwarantuje, że autor nie zwalnia tempa. Pod koniec książki jak zwykle autor fachowo komentuje wszelkie nieścisłości w książce i uzupełnia fakty oraz podaje źródła z jakich korzystał. Pozostaje tylko czekać na kolejny tom powieści, wiedząc że już niewiele zostało do końca serii – autor przewidział siedem tomów.
Robert Fabbri
Wespazjan. Utracony orzeł Rzymu
Szalony cesarz Kaligula zamordowany, pretorianie wprowadzają na tron Klaudiusza. Jednak jego sytuacja jest niepewna. Jego trzej wyzwoleńcy, Narcyz, Pallas i Kallistos, muszą sprokurować dlań natychmiastowe szybkie zwycięstwo. Ma to być odzyskanie orła legionu Siedemnastego, utraconego w lesie Teutoburskim prawie czterdzieści lat wcześniej.
Wyprawę do ponurych kniei Germanii na czele jedynie niewielkiego oddziału jazdy prowadzi Wespazjan, ktoś jednak z wielką determinacją próbuje sabotować jego misję.
Szukając Orła i prawdy, ścigany przez barbarzyńców, Wespazjan usiłuje przebijać się do wybrzeży Brytanii. Czy jednak zdoła uciec przed gniewem swojego cesarza?
Robert Fabbri urodził się w Genewie, w 1961 roku. Ukończył studia z teatrologii na Uniwersytecie Londyńskim. Pracował w przemyśle filmowym i telewizyjnym na stanowisku asystenta reżysera przy takich produkcjach, jak Czas patriotów, Billy Elliot czy Hellraiser. Jego cykl powieściowy o Wespazjanie ma liczyć siedem części.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum