Książka „Wrota Kaspijskie” jest czwartą częścią pięciotomowej powieści historycznej pt. „Wojownik Rzymu”, w której autor Harry Sidebottom prowadzi losy zromanizowanego Bryta – Balistę – ku Azji Mniejszej i górom Kaukazu. Barbarzyńca zostaje wysłany przez cesarza Galiena z misją zabezpieczenia przejścia przez masyw górski oraz powstrzymania najazdu barbarzyńskich Alamanów na tereny Rzymu. W międzyczasie Balista musi się zmierzyć z ogromnym trzęsieniem ziemi w Efezie oraz najazdami Gotów na ziemie w Azji Mniejszej.
Kolejny już tom powieści autora jest przykładem i dowodem na jego ogromną znajomość realiów starożytnego świata i Rzymu. Świetnie kreuje i odtwarza tło historyczne, bohaterów, relacje społeczne, sposób myślenia ludzi tego okresu, a przede wszystkim aspekty militarne. Poznajemy sposób walki na morzu, najazdy Gotów czy uzbrojenie dzikich plemion północy. Wszystko jest ukazane fachowo i ze znajomością tematu. Trzęsienie ziemi w Efezie oraz akcja ratunkowa są ukazane niezwykle barwnie. Balista musi troszczyć się o familię a zarazem pomóc potrzebującym mieszkańcom miasta, zawalonym przez gruzy. Wysłany zostaje także do Miletu, gdzie ma przygotować miasto do obrony przed niebezpiecznymi Gotami.
Autor za każdym razem kończy kolejną powieść w taki sposób, by zostawić sobie furtkę to napisania kolejnych przygód Balisty. W poprzednich częściach bohater mierzył się z Sasanidami, został obwołany imperatorem, co bardzo podkopało jego reputację w oczach prawowitego cesarza Galiena. Na szczęście dla siebie Balista szybko zrezygnował z purpury, co w pewnym stopniu go wybieliło. Cesarz Galien, po pojmaniu współrządcy, Waleriana I pod Edessą w 260 roku n.e., stał się niezwykle podejrzliwy i uważny. Ten okres w historii Rzymu to tzw. Kryzys III wieku. Imperium rozdzierane jest przez wojny domowe, rywalizację o tron oraz walki na granicach. Balista musi skutecznie lawirować w niepewnym świecie polityki i władzy.
Książka jest kolejnym dowodem na to, że autor posiada świetne pióro, wyobraźnię i ogromną wiedzę z tematyki antycznej. W pewnych chwilach wydaje się, że autor tworzy świat zbyt dynamiczny i miesza za dużo wątków. Z drugiej jednak strony, tak ten okres w dziejach Rzymu z pewnością wyglądał. Co minutę w różnych regionach coś się wydarzało i wpływało na inne wątki. Autor, w swój sposób, zakończył tom i przygotował czytelników do śledzenia kolejnej części w księgarniach. Po którą z pewnością wielu wielbicieli starożytności i militariów sięgnie.
Harry Sidebottom
Wojownik Rzymu cz. 4. Wrota Kaspijskie
Imperium Rzymskie roku pańskiego 262 wrze, trwają walki o tron. Co więcej Ephesus, azjatycka metropolia, leży w gruzach, roztrzaskana przez potężne trzęsienie ziemi. Jej obywatele żyją w ciągłym strachu podczas gdy kolejne tłumy zalewają ulice, żądając krwi. Jednak jeszcze większe zagrożenie nadciąga od północy. Barbarzyńskie plemiona Gotów płyną w stronę Ephesus, zdecydowane doszczętnie złupić miasto. Tylko Ballista, wojownik Rzymu, zna barbarzyńskie zwyczaje i właśnie dlatego tylko on może ich pokonać. Ale bestialski apetyt na przemoc Gotów nie ma granic i już wkrótce Ballista utknie w krwawej walce z przeciwnikiem, który poprzysiągł zabić go – i to za wszelką cenę.
Produkt jest tymczasowo niedostępny
Specjalnie dla Czytelników !!! niższe ceny po kliknięciu w poniższy link i wpisaniu hasła do rabatu: imperiumromanum