Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bellona

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świątynia Bellony (Templum Bellonae) przy Teatrze Marcellusa.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Bellona (staroitalska Duellona) była to bogini wojny, przypuszczalnie pochodzenia sabińskiego (pierwowzorem była albo Nerio, albo Vacum), żona bądź siostra Marsa. Miała prowokować żołnierzy do walki oraz zaczynać wojny. Jej imię pochodzi od wyrazu bellum czyli „wojna”.

W jej świątyni (Templum Bellonae) na Polu Marsowym (poza pomerium – sakralne granice miasta) przyjmowano poselstwa krajów niezaprzyjaźnionych z Rzymem i wodzów ubiegających się o triumf. Przed świątynią, obok kolumny zwanej „wojenną”, odbywało się wypowiadanie wojny państwom niegraniczącym z Rzymem. Tam też Senat przyjmował wodzów powracających z wypraw wojennych.

Bellonę identyfikowano głównie z grecką boginią Enyo, a także (w połowie I wieku p.n.e.) z kapadocką Ma. Jej kapłani – bellonarii lub fanatici – przenieśli do Rzymu azjatyckie formy kultu bogini, co połączone było z piciem krwi zwierząt ofiarnych i smarowaniem nią całego ciała. Początkowo kapłani ku czci bogini sami się ranili. W późniejszych latach takie zachowanie stało się symboliczne i ustanowiono dzień 24 marca „dniem krwi” (dies sanguinis) dla kultywowania Bellony. Jej właściwe święto miało miejsce 3 czerwca.

Przedstawiano ją w hełmie z pióropuszem oraz zbroją, uzbrojoną w dzidę lub miecz, niosącą tarczę oraz czasami z pochodnią w ręku, która świeciła krwisto-czerwonym płomieniem. Powoziła rydwanem Marsa. Kapłani Bellony charakteryzowali się ciemnym ubraniem i czarnym runem na głowie, natomiast ich boginię przedstawiano jako postać o odrażających rysach, zbliżonych do tradycyjnego wyobrażenia furii.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów