Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fauna

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rozdziały

Bona Dea
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Fauna była to bogini płodności i urodzaju. Uważana za siostrę, żonę a nawet córkę boga Faunusa (w zależności od źródła). Wzywano ją aby poznać przyszłość. Identyfikowana z Mają. Nazywana także Fatua lub Fenta Fauna.
Ze związku z zakochanym w niej Herkulesem urodziła syna, Latynusa, przyszłego eponima Lacjum.

Bona Dea

Bona Dea była bardzo starą i świętą rzymską boginią kobiet i uzdrowienia, która czczona była wyjątkowo tylko przez kobiety. Uważa się, że jej prawdziwym imieniem była Fauna, które jednak było ukryte – zwłaszcza przed mężczyznami. Zwykle przyjęło się ją nazywać Bona Dea, czyli „Dobra Bogini”. Słowo „Bona” ma w łacinie wydźwięk godności, szlachectwa, uczciwości, odwagi, zdrowia i słuszności (po dziś dzień słowo „bonus” oznacza jakiś dodatkowy prezent lub inne dobre rzeczy). Jej greckim odpowiednikiem była Damia, a jej rodzicami byli Pikus i Canens.

Bona Dea była boginią związaną z płodnością bogini-matka, która chroniła kobiety przed wszelkimi zmianami, a zwłaszcza dziewice i matrony. Poświęcone jej były węże i wino. Błogosławiła kobiety i ziemię płodnością, kiedy – o dziwo – była także przez Rzymian uważana za dziewicę, cnotliwą i nienaruszalną.
Jako Fauna często łączona była ze bogiem Faunusem – bogiem płodności pól, lasów i zwierząt – który w zależności od przekazu był jej mężem, ojcem lub bratem.

Mężczyźni nie mogli znać jej imienia, wymawiać go, ani nawet myśleć o nim; nie mogli także brać udział w uroczystościach i świętach jej poświęconych. Nie możno było wspominać ani o mircie, ani o winie w czasie jej święta, z tego względu że były one święte dla Bony, a tym samym niezwykle potężne. Aby jakoś uzasadnić występowanie takich restrykcji wprowadzono legendę. Mówi ona, że mąż Fauny – Faunus – wróciwszy do domu odkrył, że ta wypiła cały dzban wina. Za karę pobił Faunę biczem mirtru.

Uważano że bogini miała moce wyroczni, które ujawniały się tylko kobietom, a jej przepowiednie miały miejsce w jej sanktuarium na Awentynie. Jej statua w tej świątyni ukazywała kobietę w koronie z liści winorośli, z berłem (jako Królowa Ziemi ze swoimi mocami płodności) oraz obok dzbana wina. Inne z kolei wizerunki ukazują ją jako siedzącą matronę, trzymającą w ręku rób obfitości i węża.
Inną jej świątynią było sanktuarium w Ostii.

Bona Dea posiadała swoje święto dnia 1 maja, który miał upamiętniać datę budowy świątyni na Awentynie. Tego dnia składano jej dary i modlono się do niej, aby uniknąć trzęsień ziemi.
Innymi jej festiwalem był odbywający się co roku, na początku grudnia lub/i maja (dnia 3 lub 4), u stóp Awentynu tajny festiwal. Miał ono charakter tajemnych misteriów. Odbywał się w czasie Faunalii i był dostępny jedynie dla kobiet. Odbywały się wówczas ceremonie, które miały być dokonane dla dobra wszystkich mieszkańców Rzymu.

Źródła wykorzystane
  • Kempiński Andrzej, Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich, Warszawa 2001
  • Schmidt Joël, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Katowice 1996

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów