Ludi Plebeii – igrzyska plebejskie – święto na cześć Jowisza, które trwało do 17 listopada. To święto religijne uświetniało plebejską wolność polityczną – albo wypędzenie ostatniego króla, albo zniesienie dominacji patrycjuszy. W czasie tego święta miała miejsce festa ku czci Jowisza (13 listopada), Epulum lovis – parada jazdy (14 listopada) oraz odbywały się widowiska teatralne (ludi scaenici), wyścigi i igrzyska – ludi circenses (15-17 listopada). Ludi ustanowiono w roku 216 p.n.e., a odbywały się w Circus Flaminius, aż do IV wieku n.e.
Circus Flaminius był obiektem, który powstał na zlecenie cenzora plebejskiego Gajusza Flaminiusza w 220 roku p.n.e. Możliwe że Ludi Plebeii powstały właśnie z inicjatywy tego cenzora jako wyraz chęci umocnienia pozycji plebejuszy w Rzymie. Warto dodać, że większość igrzysk miało miejsce w potężnym Circus Maximus.
Według Cycerona Ludi Plebeii były to najstarsze rzymskie ludi. Uważa się, że pierwsze zabawy tego typu miały miejsce 220 roku p.n.e., a nawet może wcześniej. Przyjęło się twierdzić, że publiczny festiwal odbył się po raz pierwszy w 220 roku p.n.e.