Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Velites

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Welici w bitwie pod Zamą
Welici w bitwie pod Zamą

Welici (Velites), w l.poj. veles, czyli dosłownie „żołnierz lekkozbrojny”. W rzymskim legionie republikańskim piechota lekkozbrojna, prowadząca działania przed linią manipułów. We wczesnym legionie, welici liczyli 1000 żołnierzy.

Welita

Velites byli najmłodsi, najruchliwsi i najmniej doświadczeni spośród żołnierzy wchodzących w skład legionu. Formacja ta wywodziła się z wcześniejszych leves. Na ich uzbrojenie składało się kilka krótkich oszczepów o długości 90 cm1 (iaculum, nazywanych także hastae velitares lub veretum) o długości około 1,2 metra, krótkie miecze (niekiedy gladiusy). Czasami posiadali okrągłe tarcze (parma), o średnicy poniżej 1 metra.

Velites nosili często skóry drapieżników (np. wilków, niedźwiedzi), które miały być źródłem mocy oraz odwagi. Rzadko używali też lekkich skórzanych hełmów; jednak najczęściej nie posiadali żadnego pancerza. Wynikało to w dużej mierze z faktu, że byli biednymi (należeli do warstwy o majątku 400-2500 denarów) i młodymi obywatelami. Często w wyposażeniu znajdowała się także proca, która miała zasięg do 180 metrów. Grupę zbliżoną do nich wiekiem i wyszkoleniem bojowym, jednak ze znacznymi różnicami w uzbrojeniu, stanowili hastati.

Podczas bitwy velites, wysunięci przed pierwszą linię piechoty ciężkozbrojnej, staczali potyczki i nękali przeciwnika pociskami. Kiedy cały legion był gotowy do walki, wycofywali się na tyły przez przerwy między manipułami.

Więcej o szyku potrójnym

Velites brali na siebie ciężar walki ze słoniami bojowymi czy rydwanami – tak jak np. w bitwie pod Zamą. O to jak opisuje starcie welitów ze słoniami Wegecjusz:

Starożytni wszak najczęściej walczyli z nimi przy pomocy welitów. Byli to bowiem młodzi żołnierze, lekkozbrojni, obrotni i niezwykle biegli w rzucaniu bronią miotającą z grzbietu końskiego. Oddziały te krążyły bez przerwy wokół słoni i zabijały je długimi lancami i oszczepami. Następnie, kiedy ich obawa
zelżała, atakowali słonie na korpus i, rzucając razem oszczepy, zabijali je poprzez wiele zadanych im ran.

Wegecjusz, O sztuce wojskowej

Badacze twierdzą, że velites występowali w latach 211 – 107 p.n.e. (zastępując tzw. leves) i zniknęli wraz z wprowadzeniem reformy Mariusza, która była konsekwencją stopniowego ujednolicania uzbrojenia oraz odchodzenia od armii obywatelskiej.

Przypisy
  1. Liwiusz podaje, że każdy welita posiadał 7 oszczepów; Lucyliusz z kolei mówi o 5.
Źródła wykorzystane
  • Rodgers Nigel, Rzymska armia. Legiony, wojny, kampanie, Warszawa 2009

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów