Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

O tańcu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Alma Tadema, The Pyrrhic Dance
Alma Tadema, The Pyrrhic Dance

Jedno z dzieł Lukiana z Samosat, O tańcu, poświęcone jest w całości właśnie tej rozrywce. Nic bardziej radosnego, a jednak nie przez wszystkich dobrze postrzegany. Już na wstępie wysunięto oskarżenie przeciw tańcom i samemu kunsztowi tanecznemu1.

Podnoszone argumenty za tańcem wskazywały na ich starożytność i docenianie w oczach bóstw. Wiele narodów łączyło taniec z kultem, czy udziałem w działaniach wojennych (Indowie, Etipowie). U Hezjoda widzimy tańczące muzy. Filozof Sokrates wyrażał chęć nauki tańca2. Taniec został w końcu dodany do konkursów publicznych3. Autor wymienia dwie formy układu tanecznego: kleszczowy i żurawi.

Od tancerzy oczekiwano wykształcenia, a więc minimum znajomości mitów oraz umiejętności gry na całym spektrum instrumentów. Tancerzy mimicznych określano filozofami (χειρίσοφος, mądrorękimi).

Rzymianie nie byli jednak zbyt tolerancyjni dla tańca. Cyceron wyraził dość ostrą opinię: Taniec to wyuzdany towarzysz wczesnych uczt, przybytków uciechy i wielu rozkoszy4. Także Horacy widział taniec u tych, którzy dobrze zaprawili się winem5. Jedynym tańcem, który uznawano, była militarna pyrriche. Reszta, niestety, była moralnie naganna, zwłaszcza z uwagi na ich powiązania z teatrem i obscenicznymi występami. Stąd tancerzy i tancerki traktowano jak prostytutki6.

Autor: Waldemar Owczarczak
Przypisy
  1. Lukian, O tańcu 1
  2. Ksenofont, Sympozjum II.15, 16
  3. Igrzyska w Neapolu w 2 roku n. e.
  4. Cyceron, W obronie Mureny, 13.8
  5. Sat. II/1:24
  6. Dariusz Słapek, Sport i widowiska w świecie antycznym, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego 2008, s. 597

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów