Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Calceus – rzymski but

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Calceus
Calceus

Calceus to typowy rzymski but, który pełnił kluczową rolę nie tylko jako ochrona stopy, ale także jako wyznacznik pozycji społecznej. Był to but zakrywający całą stopę, wiązany na wysokości kostki i na przodzie, wykonany z trwałej skóry, często barwionej na charakterystyczne kolory, odzwierciedlające status jego właściciela.

Dla patrycjuszy, czyli najwyższej klasy społecznej w starożytnym Rzymie, zarezerwowane były calcei barwione na czerwono. Nowo mianowani senatorowie natomiast nosili klasyczne, czarne buty. Kolorystyka była nieprzypadkowa – purpurowy i czerwony kojarzyły się z władzą, prestiżem i ceremonialnymi wydarzeniami, co podkreślało rolę i pozycję osoby noszącej te buty.

Calcei były również związane z funkcją publiczną. Rzymscy senatorowie, którzy mieli obowiązek noszenia togi, musieli także zakładać odpowiednie obuwie, jakim były calcei senatorius. Buty te, wykonane z czarnej skóry, miały cztery rzemyki (corrigiae), które dodatkowo podkreślały ich dostojny charakter. W niektórych przypadkach mogli nosić buty na wyższych podeszwach podczas specjalnych uroczystości, co dodawało im dodatkowej wysokości i godności.

Co ciekawe, Rzymianie często importowali materiały i techniki obróbki skóry z innych krajów, w tym z Grecji i Babilonii, co wpływało na rozwój i różnorodność rzymskiego obuwia. Calceus, jako klasyczny element garderoby obywateli, był symbolem nie tylko bogactwa, ale i władzy politycznej, a także wyznacznikiem obywatelskiego obowiązku w rzymskim społeczeństwie.

Ten rodzaj butów, poza swoją elegancką formą, miał również praktyczne zastosowanie. Chronił stopy przed trudnymi warunkami pogodowymi i był odpowiedni zarówno na co dzień, jak i na formalne okazje. Dzięki solidnej konstrukcji z kilku warstw skóry, calcei były wygodne i wytrzymałe, co czyniło je popularnym wyborem wśród rzymskich obywateli.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów