Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Bitwa w Wąwozie Kaudyńskim

(321 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rozdziały

Bitwa w Wąwozie Kaudyńskim (321 p.n.e.), niekiedy nazywana także bitwą pod Caudium, była istotną klęską armii rzymskiej podczas drugiej wojny samnickiej (327-304 p.n.e.). Bitwa rozegrała się koło Caudium niedaleko Kapui (rejon Kampanii). Wojska rzymskie dowodzone były przez konsulów Spuriusza Postumiusza i Tytusa Weturiusza Kalwinusa; a wojska Samnitów dowodzone przez Gawiusza Pontiusza.

Fresk przedstawiający bitwę pod Caudium.

Bitwa

Bitwa rozegrała się w wąskim wąwozie, w którym to oddziały rzymskie zostały okrążone przez wojsko samnickie. Rzymianie, zamknięci przez przeciwnika, aby uniknąć całkowitej zagłady musieli się poddać i przyjąć haniebne warunki pokoju. Zmuszeni zostali do wydania Samnitom 600 zakładników, a sami, pozbawieni broni, musieliprzejść pod jarzmem z lanc, co uważane było za wielką hańbę. Tytus Liwiusz tak oto opisuje wstyd żołnierzy rzymskich:

Jeden spoglądał na drugiego, oglądali broń, którą mieli wnet oddać, patrzyli na ręce mające wkrótce pozostać bez broni i na siebie zdanych na łaskę nieprzyjaciela. Stawały im przed oczyma i jarzmo wrogie, i drwiny zwycięzcy, i twarze szydercze, i droga, którą pójdą bezbronni wśród uzbrojonych, a potem opłakany przemarsz zhańbionego wojska przez miasta sprzymierzone, powrót do ojczyzny i rodzin, dokąd nieraz ich przodkowie wkraczali w triumfie: Oni sami tylko wrócą bez ran, bez mieczów, zwyciężeni bez bitwy; im tylko nie wolno było dobyć miecza, nie wolno było zmierzyć się z nieprzyjacielem; daremna była ich odwaga. […]
Pierwsi konsulowie prawie półnadzy poszli pod jarzmo, następnie według stopnia wojskowego po kolei poddani zostali tej hańbie, a w końcu poszczególne legiony. Dookoła stali uzbrojeni wrogowie, szydząc i wyśmiewając się z nich, a często grożąc im mieczem; kilku nawet zraniono i zabito, gdy zbyt widoczne w ich twarzy oburzenie na niegodne obejście obraziło zwycięzców.

Tytus Liwiusz, Dzieje Rzymu o założenia miasta, IX.5-6

Tradycja uważała porażkę Rzymian za wynik nieprzychylności bogów. W rzeczywistości jednak Samnici odnieśli zasłużone zwycięstwo, po długiej i wyczerpującej walce. Warunki pokojowe były nader hańbiące, nawet na tamte czasy – rezygnacja z zajętych terenów i oddanie zakładników. Tradycja rzymska nie godziła się na istnienie w historii nawet krótkiego okresu hańbiącego imię Rzymu. W związku z tym, zdecydowano się podjąć natychmiastowe działania wojenne w 316 roku p.n.e.

Źródła wykorzystane
  • Członkowska-Naumiuk Małgorzata, Furculae Caudinae - wąwóz hańby, "Mówią Wieki", 5/2011 (616)

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów