Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

We Włoszech odkryto fragment nieprzywierającej antycznej patelni

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

We Włoszech odkryto fragment nieprzywierającej antycznej patelni
We Włoszech odkryto fragment nieprzywierającej antycznej patelni | Zdjęcie: MARCO GIGLIO

Włoscy archeolodzy odkryli w okolicach Neapolu fragment nieprzywierającej patelni rzymskiej, co dowodzi, że już w starożytności dbano o wygodę w kuchni.

Południe Italii słynęło z produkcji tego typu wyrobów, które nazywano Cumanae testa lub Cumanae patellae (patelnie z miasta Cumae). Wspomina o nich także I-wieczna rzymska książka kucharska „De Re Coquinaria”, zalecając by używać ich podczas przygotowywania gulaszu z kurczaka.

Do 1975 roku patelnie z Cumae pozostawały tajemnicą. Wtedy też włoski archeolog i historyk Giuseppe Pucci zaproponował, by gliniane naczynia z czerwoną powłoką antypoślizgową – nazywane w naukowym środowisku „Pompeian Red Ware” – uznać właśnie za Cumanae testae. Teraz inni specjaliści: Marco Giglio, Giovanni Borriello i Stefano Iavarone znaleźli dowód na poparcie tezy Pucci’ego. Naukowcy natrafili na dziurę wypełnioną fragmentami naczyń do gotowania (około 50 tysięcy fragmentów pokrywek, garnków, patelni – o różnych rozmiarach i grubości), które datowane są na czas panowania Oktawiana Augusta i Tyberiusza (27 p.n.e. – 37 n.e.). Miejsce to było śmietniskiem zepsutych naczyń dla fabryki ceramiki; to z kolei dowodzi, że w Cumae produkowano nieprzywierające patelnie. Wiele fragmentów posiada od wewnętrznej strony grubą czerwoną powłokę, która zapobiegała przywieraniu jedzenia. W ten sposób można było idealnie przygotować mięsny gulasz.

Wstępna analiza wykazuje, że glina z której wykonano naczynia w Cumae różni się od tej wykorzystanej w Pompejach. Badanie dowodzi także, że patelnie z Cumae były znacznie wyższej jakości od tzw. „Pompeian Red Ware”.

Masowa produkcja wysokiej jakości garnków i patelni wypromowała Cumae na cały ówczesny świat. Naczynia kuchenne były eksportowane do Hiszpanii, Północnej Afryki, Galii, Germanii czy Brytanii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów