Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Propercjusz

(ok. 50 - ok. 15 p.n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Auguste Jean Baptiste Vinchon,  Propercjusz i Cynthia w Tivoli

Propercjusz urodził się około roku 50 p.n.e. jako Sextus Propertius. Był to poeta rzymski okresu Augusta. Pisał głównie elegie miłosne, z których najbardziej znane poświęcone zostały kobiecie imieniem Cynthia. Jego dzieło Elegies przetrwało do naszych czasów i składa się z czterech ksiąg.

Tworzył także treny (poświęcone m.in. Marcellusowi, siostrzeńcowi Oktawiana Augusta). Na zamówienie Mecenasa stworzył również kilka utworów opisujących genezę niektórych zwyczajów, budowli czy pomników w Rzymie.

O jego życiu wiemy bardzo niewiele. Większość informacji czerpać możemy jedynie z jego utworów. Jego dzieła dowodzą, że urodził się w Umbrii. Kiedy był dzieckiem jego ojciec zmarł, a rodzina utraciła ziemie poprzez konfiskatę mienia. Miało to miejsce prawdopodobnie w roku 41 p.n.e., kiedy to Oktawian rozdzielał majątki i obsługiwał nimi swoich weteranów (Wergiliusz w tym czasie także utracił część ziem).

Po śmierci ojca, matka Propercjusza kazała mu rozpocząć karierę urzędniczą, co świadczy o wciąż dobrej sytuacji finansowej rodziny. Swój pierwszy zbiór miłosnych elegiów stworzył w roku 25 p.n.e. i poświęcił go Cynthi, dając mu tytuł Cynthia Monobiblos. Dzieło przyciągnęło uwagę Mecenasa, patrona sztuki. Następny, większy zbiór elegiów powstał prawdopodobnie rok później. Skierowany był on do Mecensasa i Augusta, których Propercjusz wychwalał pod niebiosa. Kolejne dzieło powstało po roku 23 p.n.e., kiedy czwarta księga powstała po 16 roku p.n.e.

Był przyjacielem Wergiliusza i Korneliusza Gallusa, znał Gajusza Cilniusza Mecenasa i samego cesarza Augusta. Propercjusz miał prawdopodobnie dzieci albo z Cynthią, albo inną kobietą.

Zmarł około roku 15 p.n.e. Elegia Owidiusza z roku 2 p.n.e. dobitnie potwierdza, że Propercjusz w tym czasie już nie żył.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów