Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ludi Taurii

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ludi Taurii
Ludi Taurii

Ludi Taurii (określane także Ludi Taurei quinquennales,  Ludi Taurei lub Taurilia) można przetłumaczyć jako „igrzyska byków” (taurus to inaczej „byk”). Istnieje także hipoteza mówiąca, iż nazwa igrzysk pochodzi od etruskiego słowa tauru,  czyli „grobowiec”. Igrzyska odbywały się, aby uczcić di inferi – bóstwa podziemia. Zawody miały miejsce w Cyrku Flaminiusza i uwzględniały m.in. walkę z bykami, wyścigi rydwanów (wokół metae) czy składanie ofiar.

ludi Taurii wspomina m.in. Festus i Serwiusz, którzy uważali że miały one pochodzenie etruskie. Co więcej obaj twierdzili, że zwyczaj organizowania tego święta zapoczątkowano za rządów króla Tarkwiniusza Pysznego – ostatniego króla Rzymu. Tytus Liwiusz przekazał z kolei, że w roku 186 p.n.e. omawiane ludi trwały dwa dni.

Pierwotnie igrzyska nie miały jakiegoś regularnego cyklu występowania w kalendarzu, a raczej formę religionis causa. Warron wspomina, że ludi Taurii obecne były w późnej republice. W czasie panowania cesarza Antoninusa Piusa (138-161 n.e.) – w latach między 140 a 160 rokiem – igrzyska odbywały się co 5 lat; stąd też określenie Ludi Taurei quinquennales. Naukowcy podejrzewają, że informacja o częstym obchodzeniu tych igrzysk w czasie panowania Augusta (27 p.n.e. – 14 n.e.) i Antoninusa Piusa wynikała z polityki religijnej, promującej odrodzenie wiary rzymskiej.

W wielu miejscach można znaleźć informację, jakoby ludi Taurii miały miejsce w dniach 25-26 czerwca. Jak się jednak okazuje, żadne źródło antyczne stricte nie definiuje, w jakich dniach obchodzono te igrzyska. Można więc, datę 25-26 czerwca uznać z mało wiarygodną.

Źródła wykorzystane
  • Daremberg i Saglio, Dictionnaire des Antiquités Grecques et Romaines, Paryż, 1877‑1919, tłum. William P. Thayer
  • William Warde Fowler, The Roman Festivals of the Period of the Republic
  • John H. Humphrey, Roman Circuses: Arenas for Chariot Racing
  • Jaczynowska Maria, Religie świata rzymskiego, Warszawa 1987
  • Zieliński Tadeusz, Religia Rzeczypospolitej Rzymskiej

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów