Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mury Pompejów niszczeją pod wpływem deszczu i biurokracji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pompeje
Pompeje

Zachowane pod wulkanicznym pyłem zabytki Pompejów, miasta dotkniętego wybuchem Wezuwiusza w 79 roku n.e., są zagrożone przez włoską biurokrację oraz silne opady deszczu. Miasto odkryte zostało przez archeologów w XVIII wieku i po dziś dzień jest niepowtarzalnym źródłem wiedzy o życiu codziennym Rzymian.

Wiele budowli w mieście mizernieje, a niektóre z nich po prostu się zawalają. Przykładem jest łuk podpierający Świątynię Wenus, rzymskiej bogini piękna, która naruszona została przez jedną z nawałnic. Innego dnia z kolei zawaliło się kilka ścian w różnych rejonach Pompejów.

Pompeje są odwiedzane średnio przez dwa miliony turystów rocznie, co nie pozostaje bez wpływu na kondycję monumentów. Najbardziej opinia publiczna rozpaczała w 2010 roku, kiedy to zawaliła się znana Szkoła Gladiatorów. Podniosły się głosy sugerujące nieodpowiedzialność Włochów za zabytki w Italii i potrzebę usprawnienia działań. Unia Europejska zdecydowała się wesprzeć władze włoskie 105 milionowym dofinansowaniem (pozyskanie hamowane przez skargi prywatnych firm) na projekt utrzymania konserwacji zabytków. Projekt ochrony monumentów w Pompejach jest niezwykle potrzebny. Uważa się, że bez tego wsparcia Pompeje upadną całkowicie.

Źródła wykorzystane
  • Discovery.com

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów