Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Największy rzymski cyrk – Circus Maximus

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

CircusMaximus
CircusMaximus

Pierwszym rzymskim cyrkiem z prawdziwego zdarzenia był Circus Maximus wybudowany na potrzeby wyścigów rydwanów. W 329 roku p.n.e. zostały po raz pierwszy umocowane mety, stajnie i wozownie. Na środku umieszczano posagi bóstw np. Pollentii (Przemożonej Siły), oraz system oznaczanie etapów w postaci wielkich drewnianych jaj – septem ova, które przesuwane na drągu – spina – wyznaczały etap biegu. 

W 55 roku p.n.e. Pompejusz Magnus nakazał umocować żelazne poręcze, aby ochronić widzów przed słoniami, które miały brać udział w pokazach.  Jednak zabezpieczenia nie wytrzymały pod naporem zwierząt drażnionych przez naganiaczy.

W roku 46 p.n.e. Juliusz Cezar powiększy arenę na wschód i na zachód otaczając ja kanałami wypełnionymi wodą (tzw. euripi). Przylegające pagórki przystosowano dla 150.000 widzów. W roku 33 p.n.e. Agrypa na poprawił system sygnalizacji i wyposażył ją w delfiny z brązu obok drewnianych jaj, August w końcu umieścił tam obelisk Ramzesa II przywieziony z Heliopolis, który obecnie stoi na a del Popolo, a od strony Palatynu wybudował lożę reprezentacyjną – pulvinar.

Więcej o Circus Maximus

Źródła wykorzystane
  • J. Carcopino, Widowiska, str. 204-205

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów