Po śmierci cesarza Augusta przez całe stulecia Rzymem rządzili cesarze. Nie zawsze ich rządy były pomyślne dla państwa. Niektórzy postępowali niczym szaleńcy, inni byli chciwi i skorumpowani. Początkowo władza pozostawała w obrębie dynastii i przekazywana była członkom rodziny. Stopniowo coraz większe wpływy zyskiwała armia, która decydowała o wyborze cesarza.
Okres wczesnego cesarstwa w Rzymie, a przede wszystkim postacie z nim związane bardzo mnie interesują i są tematem wielu moich prac. Tym razem chciałabym przybliżyć Czytelnikom postać niezwykle odważną, ściśle związaną z cesarzem Neronem. Tą postacią był prefekt gwardii pretoriańskiej Sekstus Afraniusz Burrus.
Prefekt gwardii pretorianów (praefectus praetorio) był jednym z najważniejszych urzędników cesarskich w starożytnym Rzymie. Na początku pełnił funkcję dowódcy gwardii przybocznej cesarza (cohors praetoria), z czasem stał się drugą po cesarzu osobą w państwie m. in. dzięki uzyskaniu dowództwa nad wojskami Italii (był odpowiedzialny za stacjonujący w Alba pod Rzymem legion II Parthica) i obejmując kierownictwo całej administracji. Jego władza była tak duża, że stanowiła niebezpieczeństwo dla samego cesarza, dlatego powierzano tę funkcję ludziom niesenatorskiego pochodzenia, tzw. ekwitom, nowej arystokracji pieniądza, której znaczenie osiągnęło szczyt w okresie wczesnego cesarstwa. Do najbardziej wpływowych prefektów pretorianów należeli: Lucjusz Eliusz Sejan, oraz Sekstus Afraniusz Burrus.
Sekstus Afraniusz Burrus (?-62 r. n.e.) – pochodziÅ‚ z Galii NarboÅ„skiej, byÅ‚ bliskim współpracownikiem Agrypiny MÅ‚odszej – matki cesarza Nerona, którego przez pierwszych osiem lat panowania wraz z SenekÄ… MÅ‚odszym byÅ‚ prawÄ… rÄ™kÄ…. ZmarÅ‚ w 62 r. n.e. Z powodu raka gardÅ‚a, chociaż jak podajÄ… nam niektóre źródÅ‚a zostaÅ‚ otruty przez Nerona.
O początkach kariery Sekstusa Afraniusza Burrusa wiemy niewiele, ponieważ historycy rzymscy pisali o nim już jako o prefekcie gwardii pretorianów, nie wspominając o wcześniejszych danych tej ciekawej postaci.
Jedynym zachowanym do dziÅ› dowodem poczÄ…tku kariery Sekstusa Afraniusza Burrusa jest napis wyryty na kamieniu we francuskim miasteczku Vasio, odkryty przez archeologów kilkanaÅ›cie lat temu. Jego tekst w tÅ‚umaczeniu na jÄ™zyk polski brzmi: „MieszkaÅ„cy Vasio Vocontionum patronowi Sekstusowi Afraniuszowi Burrusowi, synowi Sekstusa, pochodzÄ…cemu z Tribu Voltinia, trybunowi wojskowemu, prokuratorowi cesarzowej Augusty, prokuratorowi Tyberiusza Cezara, prokuratorowi boskiego Klaudiusza, prefektowi pretorianów, ozdobionemu oznakami konsularnymi”. Na podstawie tego napisu możemy sÄ…dzić, że lata mÅ‚odoÅ›ci Sekstusa Afraniusza Burrusa wypeÅ‚nione byÅ‚y ciÄ…gÅ‚Ä… pracÄ… i osiÄ…ganiem nowych tytułów, urzÄ™dów.
W 51 r. n.e. za panowania cesarza Klaudiusza, nastÄ…piÅ‚a zmiana na stanowisku prefekta pretorianów. StaÅ‚o siÄ™ to dziÄ™ki żonie Klaudiusza – Agrypinie MÅ‚odszej, córce sÅ‚awnego wodza Germanika, która odsunęła ludzi politycznie zwiÄ…zanych ze swojÄ… poprzedniczkÄ… MessalinÄ…, a funkcjÄ™ prefekta gwardii pretorianów powierzyÅ‚a Sekstusowi Afraniuszowi Burrusowi. TÄ… sytuacjÄ™ tak przedstawiÅ‚ Tacyt: „Jeszcze jednak Agrypina nie ważyÅ‚a siÄ™ na ostateczne knowania, póki z dowództwa kohort pretorskich nie zwolniono Luzjusza Gety i Rufriusza Kryspinusa, których za oddanych pamiÄ™ci Messaliny i jej dzieciom uważaÅ‚a. Tak wiÄ™c na zapewnienia małżonki, że wÅ›ród kohort ambicja dwóch ludzi rozÅ‚am sprowadza, a gdyby nimi jeden tylko kierowaÅ‚, dyscyplina byÅ‚aby surowsza – przenosi siÄ™ dowództwo nad kohortami na Burrusa Afraniusza, czÅ‚owieka o znakomitej sÅ‚awie wojennej, który jednak dobrze wiedziaÅ‚, czyja wola na ich czele go stawia”1.
Wybór Burrusa na prefekta gwardii pretorianów wzmocnił pozycję Agrypiny Młodszej, która od tego momentu systematycznie przygotowywała objęcie tronu przez swojego syna Nerona.
W 51 r. n.e. przy pomocy Pallasa, który „podżegaÅ‚ Klaudiusza, ażeby troszczyÅ‚ siÄ™ o paÅ„stwo i chÅ‚opiÄ™ctwo Brytannika silnÄ… otoczyÅ‚ podporÄ…”2, Agrypina MÅ‚odsza uzyskaÅ‚a zgodÄ™ Klaudiusza na adoptowanie przez niego Nerona. Tym samym Neron zostaÅ‚ zrównany w prawach z jego prawdziwym synem – Brytannikiem. Od tej pory nosiÅ‚ on nazwisko Neron Klaudiusz Druzus Germanik. W 53 r. n.e. „za konsulatu Decymusa Juniusza i Kwintusa Hateriusza szesnastoletni Neron otrzymaÅ‚ za żonÄ™ córkÄ™ Cezara, OktawiÄ™”3. Prawowity nastÄ™pca tronu – Brytannik byÅ‚ coraz bardziej odsuwany na drugi plan. Kiedy cesarz Klaudiusz zrozumiaÅ‚, że sprawy zaszÅ‚y za daleko, postanowiÅ‚ naprawić wyrzÄ…dzone krzywdy Brytanikowi. „Jeszcze jako wyrostkowi, niemalże dziecku, zdecydowaÅ‚ dać togÄ™ mÄ™skÄ…, skoro już jego postawa fizyczna na to pozwalaÅ‚a i dorzuciÅ‚: „Niech naród rzymski ma nareszcie prawdziwego Cezara”4. Wobec takiego postÄ™powania cesarza Klaudiusza Agrypina MÅ‚odsza poczuÅ‚a siÄ™ zagrożona. W bardzo krótkim czasie otruÅ‚a swojego męża Klaudiusza potrawÄ… z grzybów, na które byÅ‚ niezwykle Å‚asy, dodajÄ…c do niej trucizny.
Po Å›mierci cesarza Klaudiusza Agrypina MÅ‚odsza szybko rozpoczęła walkÄ™ o osadzenie na tronie cesarskim swego syna Nerona. DziÄ™ki postawie Sekstusa Afraniusza Burrusa i pretorianów szybko osiÄ…gnęła swój cel. „W poÅ‚udnie, trzynastego października, otwierajÄ… siÄ™ nagle bramy paÅ‚acu i Neron w towarzystwie Burrusa wychodzi przed kohortÄ™, która stosownie do zwyczaju sÅ‚użbowego straż odbywa. Tu na zachÄ™tÄ™ prefekta przyjÄ™to go wÅ›ród okrzyków pomyÅ›lnoÅ›ci i wsadzono do lektyki. (…) Tak wiÄ™c Neron, wniesiony do obozu, wygÅ‚osiÅ‚ stosownÄ… do okolicznoÅ›ci przemowÄ™, obiecaÅ‚ na wzór ojcowskiej darowizny gratyfikacjÄ™ i zostaÅ‚ pozdrowiony jako imperator”5. MÅ‚ody wówczas siedemnastoletni cesarz, jakim byÅ‚ niewÄ…tpliwie Neron, przez pierwszych osiem lat swojego panowania (54 r. n.e. – 62 r. n.e.) rzÄ…dziÅ‚ w oparciu o Sekstusa Afraniusza Burrusa i SenekÄ™ MÅ‚odszego. To wÅ‚aÅ›nie oni mieli bardzo duży, a wrÄ™cz można by powiedzieć ogromny wpÅ‚yw na wszystkie decyzje polityczne, gospodarcze Nerona i doskonale nawzajem siÄ™ uzupeÅ‚niali. Obaj opiekunowie cesarza Nerona od poczÄ…tku jego panowania starali siÄ™ o usuniÄ™cie od wpÅ‚ywów wszechwÅ‚adnej Agrypiny MÅ‚odszej i wyzwoleÅ„ców cesarza Klaudiusza. Jak podajÄ… nam źródÅ‚a historyczne Sekstus Afraniusz Burrus i Seneka MÅ‚odszy zorganizowali nawet wÅ‚asne stronnictwo polityczne, którego celem byÅ‚o odsuniÄ™cie od wÅ‚adzy Agrypiny MÅ‚odszej, matki Nerona. Stronnictwo to powstaÅ‚o w oparciu o tzw. „nowych ludzi”, którzy pochodzili ze zromanizowanych prowincji: ojczyzny Burrusa Galii NarboÅ„skiej i z Hiszpanii z której pochodziÅ‚ Seneka. Oni to przerażeni bezwzglÄ™dnoÅ›ciÄ… Agrypiny MÅ‚odszej, zaczÄ™li popierać próby Nerona, który zaczÄ…Å‚ dążyć do uzyskania niezależnoÅ›ci. Tacyt pisaÅ‚, ze doszÅ‚oby do dalszych morderstw pod przewodnictwem Agrypiny „gdyby Afraniusz Burrus i Anneusz Seneka nie byli siÄ™ im sprzeciwili. Ci, jako kierownicy mÅ‚odego wÅ‚adcy i – co przy wspólnoÅ›ci nader rzadko siÄ™ zdarza – z sobÄ… zgodni, odmiennymi Å›rodkami równe posiedli wpÅ‚ywy: Burrus przez swÄ… gorliwość w sprawach wojskowych i surowość obyczajów, Seneka przez swÄ… naukÄ™ wymowy i szlachetnÄ… uprzejmość”6.
Utrzymanie dominującej pozycji w państwie przez Afraniusza Burrusa nie było łatwe. Po wyborze Nerona na cesarza znalazł się on bowiem w dość trudnej sytuacji w okresie narastającego konfliktu pomiędzy Neronem i jego matką Agrypiną Młodszą, która do tej pory była protektorką Burrusa. Ceną utrzymania się Burrusa przy władzy była milcząca zgoda na śmierć Agrypiny Młodszej, którą poparł również Seneka Młodszy. W 59 r. n.e. Po długiej naradzie dwóch opiekunów z Neronem uznano, jak podają nam źródła, że matka cesarza musi zginąć, gdyż w przeciwnym razie zginie sam Neron. Zgoda Seneki i Burrusa przyśpieszyła śmierć Agrypiny Młodszej. W takich oto okolicznościach Sekstus Afraniusz Burrus został zmuszony do zaaprobowania zabójstwa matki Nerona. Co więcej to właśnie Afraniusz Burrus pocieszał roztrzęsionego po dokonanej zbrodni cesarza Nerona przysyłając do niego setników i trybunów gwardii pretoriańskiej, którzy gratulowali cesarzowi, że uniknął wszelkiego niebezpieczeństwa.
Sekstus Afraniusz Burrus i Seneka Młodszy oprócz wpływu na życie polityczne Nerona, w pewnej mierze starali się także kontrolować przez osiem lat upodobania cesarza do rozgrywek, które uważano za nie godne pozycji cesarza. Należały do nich m. in. wyścigi na kwadrydze, występy aktorskie przy akompaniamencie liry, recytacje wierszy itp.
Po śmierci Agrypiny Młodszej stosunki cesarza Nerona z jego opiekunami zaczęły się psuć. Wynikało to z tego, iż dorosły już cesarz nie godził się na żadne ograniczenia swojej władzy i zachcianek.
W 62 r. n.e. Burrus jak podaje nam Tacyt został otruty przez Nerona, chociaż inni historycy twierdzą, że zmarł śmiercią naturalną.
Śmierć Burrusa pociągnęła za sobą także upadek Seneki. Nastąpił okres w dziejach Rzymu nieograniczonego niczym samowładztwa Nerona.
Podsumowując swój artykuł, w którym starałam się przybliżyć Czytelnikom jak przebiegała kariera prefekta gwardii pretoriańskiej Sekstusa Afraniusza Burrusa, mogę stanowczo stwierdzić, że była ona jedną z wielu karier w starożytnym Rzymie, która rozwijała się początkowo szybko, bez komplikacji, aby potem zakończyć się gwałtownie. Uważam, że wynikało to z tego, iż Sekstus Afraniusz Burrus, jak wiele podobnych postaci świata starożytnego nie umiał rozstać się z władzą w odpowiednim momencie. Poza tym przechodzenie z jednego obozu politycznego do drugiego skutkowało tym, iż Sekstus Afraniusz Burrus miał coraz więcej wrogów, co z kolei przyczyniało się do jeszcze szybszego upadku.