Numa Pompiliusz
(753 - 673 p.n.e.)
Numa Pompiliusz był drugim legendarnym królem Rzymu. Sabińczyk, religijny prawodawca, łagodził obyczaje, uchwalił liczne prawa, organizator życia religijnego.
W historii starożytnego Rzymu przewinęło się mnóstwo sławnych postaci. Wiele z nich przeszło do pamięci jako okrutni tyrani, mowa tu chociażby o: Kaliguli, Neronie, czy Karakalli. Inni znowu zasłynęli jako wielcy reformatorzy: Oktawian August, Klaudiusz, Marek Aureliusz, Dioklecjan, czy Konstantyn Wielki. Nie wolno także zapominać o rzymskich wodzach, którzy ratowali niejednokrotnie państwo rzymskie przed zagładą.
Do pamięci przeszli także wielcy twórcy kultury rzymskiej, którzy w istotny sposób wpłynęli na dalszy rozwój świata. Przedstawię postaci, które zasłynęły wielkimi czynami, bądź się tylko zapisały swoimi czynami w kartach historii.
(753 - 673 p.n.e.)
Numa Pompiliusz był drugim legendarnym królem Rzymu. Sabińczyk, religijny prawodawca, łagodził obyczaje, uchwalił liczne prawa, organizator życia religijnego.
(? - 642 p.n.e.)
Tullus Hostiliusz był trzecim królem Rzymu. Panował w latach 673-642 p.n.e. Tullus był wojowniczo nastawionym władcą.
(ok. 677 - 617 p.n.e.)
Ankus Marcjusz był według tradycji czwartym królem Rzymu. Rzymscy historycy przekazali Ankusa, jako jednego z najlepszych władców Rzymu.
(? - 534 p.n.e.)
Serwiusz Tuliusz (Servius Tullius) był szóstym, według tradycji rzymskiej, królem Rzymu. Był następcą Tarkwiniusza Starego i panował w latach 578-534 p.n.e. Miał pochodzenie etruskie podobnie jak poprzednik. Jego córka Tulia Starsza była żoną Tarkwiniusza Pysznego, ostatniego króla Rzymu.
(VI wiek - 496 p.n.e.)
Tarkwiniusz Pyszny był według przyjętej tradycji siódmym i ostatnim królem rzymskim. Jego tyrańskie rządy doprowadziły ostatecznie do obalenia monarchii.
(? - 578 p.n.e.)
Tarkwiniusz Stary był piątym królem Rzymu. Panował w latach 617-578 p.n.e. Zgodnie z przekazem Liwiusza miał pochodzenie etruskie.
(519 - 430 p.n.e.)
Lucjusz Kwinkcjusz Cincinnatus był to konsul i dyktator rzymski z połowy V wieku p.n.e. Cyncynat był wielokrotnie przywoływanym wzorem cnót obywatelskich.
(V wiek p.n.e.)
Aulus Postumius Tubertus był rzymskim wodzem w wojnie z Ekwami i Wolskami w V wieku p.n.e.
(V/IV p.n.e.)
Makrobiusz był to rzymski pisarz i filozof neoplatoński, żyjący i tworzący na przełomie IV i V wieku n.e.
(? - 485 p.n.e.)
Spuriusz Kasjusz Wecellinus jest pierwszą osobą najstarszego okresu Republiki Rzymskiej, której istnienie jest poświadczone źródłowo.