Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Diadumenian

(14 września 208 - 8 czerwca 218 n.e.)

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Diadumenianus
Imiona

Marcus Opellius Antoninus Diadumenianus

Panował jako

Imperator Caesar Marcus Opellius Antoninus Diadumenianus Severus Augustus

Czas panowania

218 n.e.

Urodzony

14 września 208 n.e.

Zmarły

8 czerwca 218 n.e.

Moneta Diadumenianusa

Diadumenian (Diadumenianus) urodził się dnia 14 września roku 208 n.e. jako Marcus Opellius Antoninus Diadumenianus. Był synem cesarza Makrynusa, z którym współrządził, jako Cezar (maj 217-218 n.e.) i jako August (218 n.e.).

Według niewiarygodnej „Historia Augusta” Diadumenian urodził się dnia 19 września, gdyż miał dzielić swoje urodziny z byłym cesarzem Antoniusem Piusem. Jego matką była cesarzowa Nonia Celsa. Diadumenian otrzymał imię Antoninus, aby podkreślić swoje powiązania z rodem Marka Aureliusza (pierwszy zaczął tak czynić Karakalla).

Diadumenian miał bardzo mało czasu, aby korzystać ze swojej uprzywilejowanej pozycji, bowiem dnia 18 maja 218 roku n.e. Heliogabal został ogłoszony cesarzem przez III legion galijski (Legio III Gallica) stacjonujący ówcześnie w Syrii. Legion rozpoczął marsz w kierunku Antiochii i dnia 8 czerwca 218 roku n.e. doszło do starcia pomiędzy wojskami wiernymi cesarzowi oraz buntownikami. W początkowo fazie walki żadna ze stron nie uzyskała przewagi, jednakże później Makrynus, opuszczony przez większość żołnierzy, zbiegł z placu boju i w przebraniu kuriera (lub przedstawiciela milicji) kierował się w stronę Rzymu. W celu zmylenia wrogów zgolił brodę i włosy. Został jednak rozpoznany przez jednego z centurionów i pojmany niedaleko Chalcedonii. Następnie zabrano go do Antiochii, gdzie też został stracony w Kapadocji. Diadumenian został wysłany na stronę Partów, ale pojmano go w pobliżu miasta Zeugma i także on został uśmiercony zanim przekroczył granicę.

Źródła wykorzystane
  • Gibbon Edward, Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego, Warszawa 1975
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004
  • Zdjęcie monety nr 1: Jean Elsen & ses Fils s.a.
  • Zdjęcie monety nr 2: Numismatica Ars Classica NAC AG | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Germany license.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów