Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Aleksander Wielki był wielbiony

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wizerunek Aleksandra Macedońskiego w trakcie bitwy pod Issos
Wizerunek Aleksandra Macedońskiego w trakcie bitwy pod Issos - rzymska mozaika

Aleksander Wielki i jego podboje na zawsze przeszły do pamięci potomnych. Antyczni Rzymianie byli ludem, który bardzo często nawiązywał do wyczynów macedońskiego wodza – zwłaszcza generałowie.

Warto wspomnieć tutaj o Polibiuszu, greckim historyku imperium rzymskiego w okresie republiki. Zaczyna on swoje główne dzieło Dzieje od wspomnienia Aleksandra Wielkiego i zachęca rzymskich wodzów do naśladowania wielkiego przodka.

Gnejusz Pompejusz za swoje zdobycze na wschodzie przyjął przydomek, na wzór Aleksandra – Wielki. Co ciekawe Pompejusz nawet upodabniał się do Macedończyka, nosząc taką samą fryzurę tzw. anastole – był to typ uczesania, gdzie włosy na czole były zaczesane ku górze, podzielone przedziałkiem, opadające faliście po bokach głowy. Szczególna popularność tej fryzury datuje się od czasu, kiedy upowszechnił ją Lizyp w portretach króla Aleksandra Wielkiego. Ponadto Pompejusz poszukiwał we wschodnich krainach płaszcza Aleksandra.

Juliusz Cezar z kolei miał ponoć zlecić powstanie statuy z ciałem Aleksandra, a swoją głową. Kiedy w roku 69 p.n.e. Cezar objął stanowisko kwestora w Hiszpanii i ujrzał statuę wielkiego macedońskiego wodza miał wyrazić niezadowolenie z faktu, że kiedy Aleksander w jego wieku podbił świat, on nie osiągnął nic znaczącego.

Cesarz Oktawian August na tyle podziwiał Aleksandra, że udał się do jego grobowca w Aleksandrii, gdzie podmienił na jakiś czas sfinksa strzegącego grobu na posąg Aleksandra. Wodza macedońskiego podziwiali także Neron,  Trajan i Karakalla. Familia cesarza Makrynusa z kolei nosiła przy sobie wizerunki Aleksandra, albo na biżuterii albo na ubraniach.

Źródła wykorzystane
  • Adrian Goldsworthy, Cezar: Życie giganta
  • Aleksander Krawczuk, Cesarz August
  • Polibiusz, Dzieje
  • Oswald Sobrino, An Affable Bust of Pompey the Great: Insight into a Major Roman Figure and his Times

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów