Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Alkoholizm wśród Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymska mozaika ukazująca cenę
Rzymska mozaika ukazująca cenę

Alkoholizm nie jest problemem społecznym jedynie czasów współczesnych. Już Lukrecjusz, rzymski poeta z I wieku p.n.e., wspomina o alkoholizmie jako pladze dotykającej ówczesne elity. M.in. słynni pisarze z I wieku n.e. Seneka Młodszy czy Pliniusz Starszy dowodzą istnienia prawdziwego społecznego problemu.

Z pewnością jednak największym zainteresowaniem cieszyli się politycy, będący w centrum życia społecznego Rzymu. Ich pijackie uczty były opisywane przez autorów antycznych, co często wiązało się z zarzutami o skłonność do nadmiernego spożywania alkoholu. Jednym z takich polityków był np. Marek Antoniusz. Tak opisuje go chociażby Plutarch:

Antoniusz był – jak podają – w młodości bardzo przystojny. Ale przyjaźń i bliższe stosunki z Kurionem zawisły nad nim jakby jakieś fatum. Kurion i sam oddawał się bez przyzwoitości różnym przyjemnościom, i Antoniusza, by go bardziej zepsuć, wciągnął w pijaństwo, w stosunki z kobietami, w nieposkromioną rozrzutność.

Plutarch z Cheronei, Żywoty sławnych mężów: Antoniusz

Marek Antoniusz zdawał sobie sprawę z opinii krążącej w społeczeństwie na temat swojego zamiłowania do alkoholu. W związku z tym wystąpił z krótkim tekstem na swoją obronę O jego pijaństwie.

Podobnie złe opinie odnośnie alkoholu mieli cesarze Tyberiusz, Klaudiusz czy Witeliusz. Nie inaczej było także w przypadku kobiet towarzyszących najwyższym postaciom Imperium – m.in. Julia, córka Augusta, słynęła z niemoralnego i „imprezowego” stylu życia.

Należy nadmienić, że antyczni Rzymianie upijali się winem rozcieńczonym z wodą, które w praktyce było spożywane przy każdym daniu i w trakcie całego dnia. Antyczne wino było jednak znacznie mocniejsze od współcześnie nam znanego – wynika to zapewne z procesu konserwacji wina i długiego przetrzymywania po procesie fermentacji. Warto także nadmienić, że w starożytności nie znano jeszcze procesu destylacji. Wodę z kolei dodawano, aby złagodzić wino i zapobiec całkowitemu odurzeniu społeczeństwa. Samo wino z kolei, posiadające alkohol, ma działanie antybakteryjne, co było niezwykle cenione w czasach antycznych, kiedy woda mało kiedy była zdatna do picia, zwłaszcza w mieście. Stąd też, aby chronić dzieci przez chorobami, dawano im do picia odpowiednio rozcieńczone wino.

Ponadto Rzymianie także w trakcie uczt uwielbiali oddawać się „pijackim grom”. Jedna z takich gier polegała na rzucaniu kością, a następnie jak najszybszym opróżnianiu odpowiedniej ilości kufli z winem. Niekiedy rzymska władza starała się regulować kwestię spożywania alkoholu. Jednym z przykładów było zakazanie obchodzenia Bachanaliów – święta na cześć Bachusa (rzymski odpowiednik Dionizosa) – w roku 186 p.n.e. W odczuciu senatu ekstatyczne tańce, pijaństwo, nagość i swoboda obyczajowa miały demoralizujący wpływ na młode pokolenia.

Źródła wykorzystane
  • Alcohol among the Greeks and Romans: They Enjoyed Drinking
  • Jędraszek Sławomir, Rzym, czyli sex w Wiecznym Mieście, "Inne Oblicza Historii"

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów