Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antioch IV Epifanes „szurnięty”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Głowa Antiocha IV
Głowa Antiocha IV | Zdjęcie: Jniemenmaa / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license.

Polibiusz w „Dziejach” opisuje postać Antiocha IV Epifanesa, syna króla Antiocha III Wielkiego, który po porażce monarchii Seleucydów w wojnie z Rzymem w 188 p.n.e., musiał przez ponad dziesięć lat mieszkać w Rzymie jako zakładnik. Kiedy jego brat Seleukos IV Filopator zmarł, nastąpiła wymiana zakładników i Antioch IV miał objąć tron syryjski, a syn Seleukosa udać do Rzymu.

Antioch IV przebywając w Rzymie nad wyraz zafascynować się miał kulturą polityczną i potęgą rzymskiego państwa.; dowodem na to są jego rządy, które charakteryzowały się unikaniem konfliktów z Rzymem.

Co więcej, Polibiusz podaje, że po powrocie do Antiochii, Antioch IV miał na tyle przywiązać się do kultury politycznej Rzymu, że chodząc po mieście witał się z przechodniami oraz dawał im prezenty. Co ciekawe, ubrany był w togę i zachowywał się jak rzymscy politycy starający się o głosy wyborców przed wyborami.

Zaskakujące zachowanie Antiocha spotkało się ze zdziwieniem mieszkańców jego państwa, którzy zaczęli go określać „szurniętym” (Epimanes).

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów