Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cezar i list

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Katon Młodszy
Katon Młodszy

W 63 roku p.n.e. miało miejsce posiedzenie senatu w sprawie spisku Katyliny. Brali w nim udział wszyscy prominentni politycy Rzymu, w tym Juliusz Cezar czy Marek Porcjusz Katon, zwany Katonem Młodszym.

W pewnym momencie Juliuszowi Cezarowi przyniesiono list z zewnątrz. Wielu senatorów podejrzewało ambitnego polityka o udział w sprzysiężeniu, co też postanowił wykorzystać Katon Młodszy. Wzniecił on raban twierdząc, że Cezar właśnie otrzymał informacje od wrogów państwa. Cezar, ku zaskoczeniu wszystkich, z uśmiechem na ustach podał list Katonowi, prosząc go, aby ten mógł go przeczytać na głos.

Jak się okazało nadawcą listu była Serwilia, przyrodnia siostra Katona i wieloletnia kochanka Cezara (niektóre źródła podają nawet, że jej syn Brutus, był synem właśnie Cezara), a treść miał charakter miłosny. Cezar wiedział, że Katon rozpozna pismo swojej siostry i będzie chciał uniknąć skandalu. Według Plutarcha reakcja Katona była stanowcza:

Cisnął tabliczkę Cezarowi ze słowami: „Trzymaj to sobie, opoju!” — i wrócił do tego, co przedtem zaczął mówić.

Plutarch, Katon, 24

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Miłość i polityka. Kobiety świata antycznego, Warszawa 1997
  • Plutarch, Katon, 24

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów