Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Decymiusz Furiusz Oktawiusz Secundus – przykład kariery w wojsku rzymskim

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Centurion rzymski z I wieku n.e.
Centurion rzymski z I wieku n.e.

Do naszych czasów zachowała się ciekawa inskrypcja z Filippi (Grecja) opisująca życie i służbę wojskową niejakiego Decymiusza Furiusza Oktawiusza Secundusa. Był on żołnierzem rzymskim w pierwszej połowie II wieku n.e. Artefakt świetnie ukazuje nam, jak wyglądała kariera w rzymskim wojsku.

Secundus pochodził z miasta Cures w środkowej Italii, na zachód od drogi via Salaria. Inskrypcję kazał wznieść na swój koszt.

Secudnus karierę wojskową rozpoczął jako żołnierz X kohorty miejskiej, by potem zostać przeniesiony do gwardii pretorianów, a konkretnie do VI kohorty. Następnie zajmował stanowisko w sztabie prefekta pretorianów, by potem stać się optio i faktycznym zastępcą dowódcy kohorty VI pretorianów. W dalszej kolejności został chorążym (signifer), potem skarbnikiem oddziału (curator fisci), by finalnie objąć stanowisko corniculariusa, adiutanta centuriona. Po 16 latach służby w oddziałach pretoriańskich, otrzymał możliwość pozostania na służbie jako evocatus Augusti (po wcześniejszym honorowym odejściu z oddziału).

Secundus następnie dołączył do regularnego legionu – został centurionem legionu X Fretensis, który brał udział w tłumieniu rewolty Bar Kochby w Judei (132-135 n.e.). W czasie walk zasłużył się odwagą, za co otrzymał corona aurea, naszyjnik (torques), bransolety (armillae) i okrągłe medaliony przyczepiane na piersi (phalerae).

Secundus następnie został przeniesiony do legionu I Italica, gdzie wpierw był centurionem, a potem primus pilus – najwyższego rangą centuriona w rzymskim legionie i dowódcę pierwszej kohorty.

Secudnus zakończył służbę i przeszedł do stanu ekwitów, by poświęcić się finalnie jako urzędnik (duumvir) w miastach Actia Nicopolis i Ulipa w Epirze, głównie w roli nadzorowania spisów ludności.

Jak widzimy więc, Secundus obejmował w trakcie swojej kariery urzędy o charakterze biurokratycznym (głównie okres służby w oddziałach pretorianów) oraz wojskowym (okres służby w legionach). Finalnie po odejściu z regularnej służby wojskowej, Secundus poświęcił się cywilnie w lokalnej społeczności, w której osiadł.

Źródła wykorzystane
  • Ireneusz Łuć, Prozopografia w badaniach nad karierami żołnierzy wojsk rzymskich

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów