Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Dzieciobójstwo za Rzymian było stosowaną praktyką

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Relief ukazujący dzieci
Relief ukazujący dzieci

W antycznym Rzymie dzieciobójstwo było stosowaną praktyką. Pierwsze dni dziecka na świecie zawsze były niepewne; w starożytności wiele dzieci ze względu na ciężki poród, choroby i zły stan zdrowia nie przeżywały nawet kilku dni. Stąd też czekano z nadaniem imienia dziecku. Niekiedy dziecko mogło zostać celowo odrzucone przez rodziców.

Powody porzucenia były najróżniejsze: płeć dziecka, deformacja, dziecko pochodziło z nieprawego związku czy zła sytuacja materialna rodziców. Najczęściej skazywano dziecko na śmierć, po prostu je porzucając. Decyzja przyjęciu dziecka do rodu należała do pater familias, głowy rodziny. Już prawo XII tablic regulowało kwestię „pozbywania” się zdeformowanych dzieci1.

Nie zawsze jednak porzucenie dzieci oznaczało śmierć; niekiedy porzucone na śmietniskach czy ulicach mogły zostać przygarnięte lub po prostu trafiały w ręce handlarza niewolników. W antycznym Rzymie dzieci często porzucano w charakterystycznym miejscu przy kolumience, która zyskała nazwę columna lactaria, czyli „kolumna mleczna”.

Dzieciobójstwo w kulturze rzymskiej było obecne już od samych początków. Przykładem jest legenda o założycielach Rzymu – braciach Romulusie i Remusie, którzy zagrażali władzy uzurpatora w mieście Alba Longa. Bliźniacy mieli zostać zabici w wieku niemowlęcym na polecenie Amuliusza. Ci jednak cudownie przetrwali, zemścili się, a Romulus dał początek Rzymowi.

Pierwszym wyraźnym przeciwnikiem zabijania dzieci był filozof Filon z Aleksandrii (I p.n.e. – I wiek n.e.). W roku 374 n.e., za cesarza Walentyniana, przyjęto prawo zakazujące dzieciobójstwo pod karą śmierci.

Przypisy
  1. Cyceron, De Legibus, III.8
Źródła wykorzystane
  • Angela Alberto, Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę, Warszawa 2021
  • Samuel X. Radbill, A history of child abuse and infanticide, [w:] Suzanne K. Steinmetz i Murray A. Straus, Violence in the Family, 1974
  • Greg Woolf, Ancient civilizations: the illustrated guide to belief, mythology, and art, 2007

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów