Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Gajusz Werres – przykład skorumpowanego i złego namiestnika rzymskiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Śpiący Eros to jedna z wielu rzeźb, które padły łupem Werresa
Śpiący Eros to jedna z wielu rzeźb, które padły łupem Werresa | Autor: Yair-haklai | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Gajusz Werres był przykładem niegodziwego i chciwego namiestnika rzymskiego, który w trakcie pełnienia swojego urzędu (73-71 p.n.e.) na Sycylii dopuścił się niezliczonej ilości kradzieży dzieł sztuki, oszustw podatkowych czy spekulowania cenami zboża.

Cyceron, słynny mówca rzymski, został poproszony przez arystokrację na Sycylii w roku 70 p.n.e., aby ten wystąpił z oskarżeniem wobec byłego namiestnika. Cyceron, pomimo tego, że Werres cieszył się dużym poparciem elit rzymskich, zgodził się, a wygrana sprawa stała się trampoliną w jego karierze politycznej.

Warto nadmienić, że o wydarzeniach z tego okresu, a zwłaszcza procesie czy postaci Werresa, wiemy bardzo dużo za sprawą zachowanych mów Cycerona. Finalnie sprawa toczyła jedynie dwa tygodnie, gdyż skuteczność oskarżeń Cycerona była zbyt duża, a Werres sam zrezygnował z walki o swoje dobre imię i udał się dobrowolnie na wygnanie na południe Galii, do Massalii. Mowy Cycerona zachowały się do naszych czasów i są dowodem na to, jak zepsuci moralnie byli niektórzy namiestnicy rzymscy. Jak podaje Mary Beard, łącznie mowy Cycerona liczą kilkaset stron, a on sam nie zdążył ich wygłosić, gdyż proces zakończył się wcześniej. Mowy były przez niego przygotowywane na kolejne posiedzenia sądu.

O jakich przewinieniach Werresa możemy się dowiedzieć z mów Cycerona? Werres przede wszystkim powiększał swoje prywatną kolekcję dzieł sztuki, przywłaszczając dzieła sztuki na Sycylii. Robił to poprzez wymuszanie na właścicielach sprzedaży obiektów za bardzo niskie ceny. Ponadto Werres potrafił nawet fałszywie oskarżać obywatela rzymskiego, tylko po to aby przejąć jego majątek. Niejakiego Publiusza Gawiusza oskarżył o szpiegowanie na rzecz Spartakusa (w tym czasie miał miejsce bunt niewolników w Italii) i pomimo faktu, że ten posiadał obywatelstwo torturował go.

Warto nadmienić, że opieranie się jedynie na przekazach Cycerona jest niezwykle ryzykowne w ocenie postaci Werresa. Z pewnością jednak mnogość dowodów i zwycięstwo Cycerona podkreślają, z jakimi urzędnikami musieli mieć niekiedy do czynienia zwykli mieszkańcy prowincji.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów