Na początku sierpnia 2021 roku w Pompejach odkryto grób niejakiego Marka Weneriusza Secundio, który w chwili śmierci miał około 60 lat. Na ścianach grobowca pozostały ślady po zielonych i niebieskich malunkach. W komorze grobowej znajdowały się, dobrze zachowane, kości zmarłego.
Zachowały się także fragmentarycznie białe włosy na głowie i lewe ucho – naukowcy wciąż nie wiedzą czy to przypadek, czy celowa mumifikacja skalpu.
Znalezisko jest o tyle nietypowe, że pochodzi z I wieku n.e., a w tym czasie dominowała raczej kremacja w społeczeństwie rzymskim. Badacze podejrzewają, że mężczyzna mógł być greckiego pochodzenia, gdyż antyczni Grecy uważali, że jedynie pogrzebanie ciała gwarantuje życie po śmierci.
Na frontonie grobowca znajdowała się marmurowa tablica, która przekazuje iż mężczyzna był wyzwoleńcem, opiekunem świątyni Wenus i organizatorem spektakli teatralnych w grece i łacinie. Mężczyzna był także członkiem kolegium kapłańskiego „Augustales”, które opiekowało się kultem cesarza.
Badania zachowanego szkieletu wykazały, że mężczyzna nie wykonywał ciężkich prac manualnych i raczej był dobrego zdrowia.
W grobie znaleziono także dwie urny, gdzie jedna zawierała prochy kobiety o imieniu Novia Amailis, która była zapewne żoną mężczyzny; oraz monetę upamiętniają greckie igrzyska zorganizowane przez Nerona.