Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Hadrian i jego willa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fragment ogrodu w willi Hadriana
Fragment ogrodu w willi Hadriana

Cesarz Hadrian (panujący w latach 117-138 n.e.) zasłynął jako jeden z tzw. „pięciu dobrych cesarzy”. Jego panowanie to okres stabilizacji i porządkowania kraju, który nie toczył poważniejszych konfliktów i zrezygnował z podbojów. Jego liczne podróże i wizytacje prowincji zapewne podkusiły go do zrealizowania potężnego projektu – budowy wielkiej rezydencji w Tivoli, która miała być miejscem relaksu i odosobnienia.

Luksusowa i wielka willa powstawała w latach 118-134 n.e., czyli praktycznie przez cały okres jego panowania. Jej obszar obejmował zapewne od 80 do 300 ha. Była to najrozleglejsza zabudowa pałacowa okresu starożytności. Jej powierzchnia porównywalna jest z obszarem zajmowanym przez Pompeje. Zabudowania tej letniej rezydencji składały się z zespołu budowli rozlokowanych w sztucznie wzbogaconym krajobrazie, tak by eksponować ten krajobraz. Momentem przełomowym dla prowadzonych prac budowlanych był 125 rok n.e., kiedy Hadrian wrócił z objazdu po Imperium. Wrażenia z podróży zainspirowały go do zbudowania na terenie Willi obiektów naśladujących budowle widziane w Grecji i Egipcie. Ta eklektyczna rezydencja rozplanowana została w trzech połączonych ze sobą kompleksach, przeznaczonych dla: cesarza, jego rodziny i gości; wyższych urzędników państwowych; żołnierzy, służby i niewolników.

Archeolodzy zidentyfikowali łącznie 30 różnych budynków – w tym luksusowych pałaców, łaźni, teatrów i bibliotek. Poszczególne obiekty łączyły ze sobą podziemne drogi i korytarze. Służyły one służbie i niewolnikom pracującym w Willi do przemieszczania się, pozostając jednocześnie niewidocznymi dla przebywających gości.

Willa następcom Hadriana służyła jako letnia rezydencja. Z czasem obiekt stopniowo popadał w zapomnienie, by podczas najazdu barbarzyńców zostać złupiony.

Więcej o willi w Tivoli

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów