Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Jak triumwirowie rywalizowali z Katonem Młodszym?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Popiersie Katona Młodszego z Volubilis (Maroko)
Popiersie Katona Młodszego z Volubilis (Maroko). | Zdjęcie: Prioryman | Na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

W 55 roku p.n.e. Katon Młodszy – lider stronnictwa optymatów i piewca powrotu do republikańskich cnót – zdecydował się kandydować na stanowisko pretora. W ten sposób liczył, że uda mu się w przyszłości zostać konsulem i przeciwdziałać triumwirom.

Miał jednak poważnych przeciwników, wspomnianych: Juliusza Cezara, Marka Krassusa i Gnejusza Pompejusza, którzy w odczuciu optymatów zawłaszczyli sobie władzę w Republice. Wyborom przewodniczył konsul Gnejusz Pompejusz. Gdy po głosowaniu centuria prerogativa (pierwsza głosująca tribus) – do której przydzielano losowo wyborców spośród obywateli rzymskich należących do pierwszej klasy majątkowej – praktycznie pewnym było1, że urząd otrzyma prawy i uczciwy w oczach Rzymian, Katon Młodszy.

Pompejusz chcąc uniknąć finału wyborów, stwierdził nagle, że (1) usłyszał grzmot lub (2) odczytał złe wróżby z lotu ptaków2  i bazując na tym rozwiązał zgromadzenie ludowe. Co istotne, mógł to uczynić gdyż w tym czasie piastował także urząd augura – zajmującego się odczytywaniem znaków boskich. W czasach rzymskich odnotowanie takich wydarzeń było uważane za zły znak wróżebny i wobec takich sytuacji nie wypadało podejmować decyzji, wbrew bogom.

Aby upewnić się, że Katon tym razem nie obejmie stanowiska zdecydowano się na masowe przekupstwo oraz uniemożliwienie jego zwolennikom na oddanie głosu. W wyniku tych działań na urząd powołano w kolejnym zgromadzeniu, Publiusza Watyniusza, którego popierali triumwirowie.

Przypisy
  1. "Uprzywilejowana centuria" zazwyczaj ustalała wynik wyborów, gdyż w jej ślady szła duża część kolejnych wyborców.
  2. Plutarch podaje dwie różne wersje wydarzenia.
Źródła wykorzystane
  • Plutarch z Cheronei, Katon Młodszy, 42
  • Plutarch z Cheronei, Pompejusz Wielkie, 52
  • Krystyna Stebnicka, Bogowie mówią nawet niepytani, "Focus", 30 stycznia 2009

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów