Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Koloseum swojej nazwy nie wywodzi od rozmiarów

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Koloseum
Po usunięciu sadzy i brudu Koloseum odżyło

Budowa Koloseum sfinansowana została z łupów zdobytych w czasie tłumienia powstania żydowskiego (66-73 n.e.) prowadzonej przez cesarza Wespazjana i jego syna, TytusaKoloseum to druga po piramidzie w Gizie największa budowla starożytności.

Zbudowano ją w około 10 lat, co jak na tamtejszy poziom zaawansowania technologicznego, było niesamowitym osiągnięciem. Budowla ta była darem nowo obranego cesarza Wespazjana dla ludu Rzymu. W ten sposób władca chciał sobie zaskarbić swoich poddanych i ugruntować władzę po śmierci ostatniego członka dynastii julijsko-klaudyjskiej – Nerona.

W dniu igrzysk uświetniających otwarcie Koloseum zabito 5 tysięcy zwierząt. walczyły ze sobą zastępy gladiatorów (około 900), ponadto odbyła się bitwa morska. Uważa się, że w ciągu całej historii użytkowania Koloseum, zginęło 500 tysięcy ludzi i milion zwierząt.

Z kolei powszechnie stosowana nazwa Koloseum (Colosseum) nie wywodzi się od jego „kolosalnych rozmiarów”, lecz od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.

Źródła wykorzystane
  • Makowiecka Elżbieta, Sztuka Rzymu

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów