Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Królowa Teuta i piractwo

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Królestwo Ilirii (kolor żółty) w czasach rządów Teuty
Królestwo Ilirii (kolor żółty) w czasach rządów Teuty.

Królowa Teuta była regentką królestwa Ardiajów w latach 230-228 p.n.e. oraz władczynią części państwa ze stolicą w Rhizon w latach 228-217 p.n.e. Na dalmatyńskich wybrzeżach jej państwa znajdowali wygodne porty i oparcie piraci.

Królowa uważała proceder piractwa za element gospodarki, nie mniej istotny od innych. W roku 230 p.n.e. podczas pirackiego ataku na Fenike w Epirze zginęli także handlarze rzymscy. Legaci rzymscy wysłani do królowej, w celu uzyskania odszkodowania, zostali bardzo źle przyjęci, a jeden z nich nawet zginął. W 229 roku p.n.e. wysłana została ekspedycja karna, kierowana przez konsulów Lucjusza Postumiusza Albinusa i Centumalusa. Był to pierwszy przypadek w historii rzymskiej, kiedy armia Rzymian przepłynęła Adriatyk. Teuta chciała uprzedzić Rzymian, zajmując wyspę Korkyrę oraz rozbijając oddziały Etolów i Achajów, ale pod impetem rzymskim zmuszona została się wycofać.

W roku 228 p.n.e. Teuta musiała przyjąć warunki pokojowe narzucone przez Rzymian. Zabroniono jej żeglować pod Morzu Adriatyckim na południe od Lisso (obecne Alessio w Albanii) w więcej niż trzy nieuzbrojone statki. Teuta została władczynią jedynie fragmentu państwa z Rhizon.

Źródła wykorzystane
  • John Wilkes, The Illyrians

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów