Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Krótka historia zmian tytułów zarządcy Judei w I wieku n.e.

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Na zdjęciu widoczna replika tzw. Kamienia Piłata, Cezarea Nadmorska, oryginał znajduje się w Muzeum Izraela w Jerozolimie
Na zdjęciu widoczna replika tzw. Kamienia Piłata, Cezarea Nadmorska, oryginał znajduje się w Muzeum Izraela w Jerozolimie

Tytuł praefectus Judeae przysługiwał rzymskim namiestnikom Judei od 6 roku n.e. Wtedy to po odsunięciu syna Heroda Wielkiego – etnarchy Samarii, Idumei i Judei – Heroda Archelaosa (4 r. p.n.e. – 6 r. n.e.)1 od władzy i przystąpieniu Kwiryniusza do realizacji spisu powszechnego, zarządzonego przez cesarza Oktawiana Augusta wybuchły rozruchy. Wykorzystał je Juda Galilejczyk, który stanął na czele powstania przeciw Rzymowi i założył wraz z faryzeuszem Sadokiem stronnictwo zelotów2. Sam zginął podczas trwania tegoż powstania.

Tytuł praefectus Judeae, obowiązywał do 41 roku n.e., kiedy to cesarz Klaudiusz usunął urzędującego prefekta i ustanowił władcą króla Heroda Agryppę I. Po jego śmierci3 Judea stała się na powrót bezpośrednio podległa Rzymowi i wtedy namiestnikiem został Kuspiusz Fadus, ale tytuł jego urzędu brzmiał już procurator. Tytuł ten przysługiwał namiestnikom aż do wybuchu powstania żydowskiego z lat 66-74 n.e., w którym czynny udział brał Josef ben Matatia znany powszechnie jako Józef Flawiusz. Po wojnie Judea stała się samodzielną prowincją rzymską i zaczęła podlegać zarządowi namiestnika w randze pretoriańskiej.

Autor: Piotr Szuba
Przypisy
  1. Lata panowania Heroda Archelaosa
  2. Ugrupowanie polityczno-religijne, które postawiło sobie za cel walkę z Rzymianami oraz ich żydowskimi kolaborantami.
  3. Zmarł w 44 r. n.e.
Źródła wykorzystane
  • Józef Flawiusz, Wojna żydowska, Warszawa 2022
  • Józef Flawiusz, Dawne dzieje Izraela, Warszawa 2001
  • Publiusz Korneliusz Tacyt, Roczniki, Kraków 2022
  • Mateusz Byra Powstanie w Judei 66-74 n.e. Kocewia Mała 2022
  • Wikipedia

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów