Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Legenda o Sylwestrze

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Konstantyn przekazuje władzę imperialną Sylwestrowi
Konstantyn przekazuje władzę imperialną Sylwestrowi

Na pewno wielu z nas hucznie świętuje ostatni dzień w roku, zwany sylwestrem. Lecz ile osób dokładnie wie, skąd właściwie się ta nazwa wzięła?

Obchodzone 31 grudnia na koniec roku wzięło nazwę od imienia, które widnieje na kartce właśnie tego dnia. Postacią kryjącą się za nim jest św. Sylwester, biskup, który sprawował władzę od 31 stycznia 314 roku do 31 grudnia 335 roku. Danych na jego temat jest niewiele, jednak zachowała się pewna ciekawa historia, najpewniej zmyślona. Sylwester żył w okresie panowania cesarza Konstantyna I Wielkiego, który znany jest szczególnie za wydanie edyktu mediolańskiego, na mocy którego chrześcijaństwo stało się religią tolerowaną w granicach imperium.

Otóż opowieść ta mówi o tym, że Konstantyn, początkowo zaciekły prześladowca chrześcijan, zachorował na trąd, a biskup Sylwester go uzdrowił. W podzięce za ten uczynek Konstantyn miał przyjąć chrzest. Najbardziej intrygujący jest skutek tej legendy. Ludzie, na których wyobrażenia ta opowieść oddziaływała, w ósmym lub dziewiątym wieku sfabrykowali dokument, nazwany donacją Konstantyna, w którym cesarz opowiada okoliczności uzdrowienia i przyjęcia chrztu od Sylwestra, a następnie wylicza darowizny, które miałyby wyrażać jego wdzięczność. Biskup Rzymu i jego następcy mieliby otrzymać prymat nad różnymi kościołami, panowanie nad całą Italią i innymi krajami Zachodu, prawo do insygniów i honorów cesarskich, a także do sądownictwa nad całym klerem. Dokument ten był traktowany poważnie aż do XV w., kiedy bezspornie wykazano jego fałszerstwo.

Autor: Piotr Siedlecki
Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 1991

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów