Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Los Pompejów po wybuchu Wezuwiusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ruiny Pompejów, widziane z wieży
Ruiny Pompejów, widziane z wieży

Po tym jak antyczne miasto Pompeje zostało zniszczone i przysypane olbrzymią ilością materiału piroklastycznego z Wezuwiusza w 79 roku n.e., panujący wówczas cesarz Tytus Flawiusz natychmiast podjął decyzję o wsparciu pozostałych przy życiu mieszkańców.

Jak podaje Swetoniusz1 w tym celu przeznaczył duże sumy pieniędzy publicznych. Kasjusz Dion2 z kolei przekazuje, że osobiście odwiedził przysypane miasto dwa razy.

Wiele osób zadaje sobie pytanie czemu nie próbowano odbudować Pompejów w starożytności. Odpowiedź nie jest jednak niestety do końca znana; mogło to wynikać z potencjalnych olbrzymich kosztów, na jakie nie mogło sobie pozwolić państwo rzymskie. Inna hipoteza to przesądne spojrzenie Rzymian, którzy uważali że erupcja wulkanu była karą bogów i w tym miejscu nie powinno już nic powstać. Możliwym jest to, że praktyczni Rzymianie utwierdzili się w przekonaniu, że nie jest to najbezpieczniejsze miejsce do ponownego zakładania miasta.

Pewnym jednak jest to, że liczne osoby próbowały dostać się do zakopanych budowli, albo w celu rabunku, albo odzyskania swoich rzeczy. Z pewnością nierzadko kończyło się to tragicznie, kiedy strop wykopywanego tunelu nie wytrzymywał i zawalał się na głowy starożytnych poszukiwaczy skarbów. Dowodem na takie próby dostania się do pogrzebanego miasta są np. dziury w murach miejskich lub napisy na ścianie „dom przekopany”. W domu Meandra z kolei natrafiono na szczątki po dwóch dorosłych i dziecku, przy których znajdował się kilof i motykę. Badacze podejrzewają, że mogli to być rabusie.

Warto nadmienić także, że po zasypaniu niektóre z wyższych budowli Pompejów, które nie uległy zawaleniu wystawały z popiołów. Materiał ten z pewnością mógł posłużyć jako materiał budowlany.

Z czasem, Pompeje zostały zapomniane na kolejne półtora tysiąca lat, do momentu jak dokonywano przypadkiem kolejnych mniejszych odkryć.

Przypisy
  1. Swetoniusz, Tytus, 8
  2. Kasjusz Dion, Historia rzymska, LXVI.24
Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, Pompeje. Życie rzymskiego miasta, Poznań 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów