Marek Klaudiusz Marcellus (Marcus Claudius Marcellus) był siostrzeńcem cesarza Oktawiana Augusta. Urodził się roku 42 p.n.e. i był synem Gajusza Klaudiusza Marcellusa i Oktawii Młodszej, starszej siostry Oktawiana. Będąc jednym z najbliższych krewnych Oktawiana stał się przedmiotem politycznych zabiegów.
Od 30 p.n.e. roku August rozpoczął wprowadzać Marcellusa w działalność publiczną, dając do zrozumienia, że widzi w nim swojego dziedzica. Wcześniej w wieku trzech lat Marcellus został zaręczony z Pompeją, córką Sekstusa Pompejusza, gdy triumwirowie Oktawian i Marek Antoniusz zawarli z nim pokój w Puteoli. Gdy Pompejusz został trzy lata później pokonany, Pompeja wraz z ojcem uciekła do Azji i małżeństwo nie doszło do skutku.
W 29 p.n.e. Marcellus uczestniczył w potrójnym tryumfie Oktawiana, na podobieństwo udziału Oktawiana w tryumfie Cezara w 46 p.n.e. W 25 p.n.e. poślubił wówczas 14-letnią Julię, jedyną córkę cesarza Augusta. Aktywne promowanie siostrzeńca było dowodem na to, że Oktawian widział w nim swojego następcę (cesarz nie miał męskiego potomka). Starannie kierował jego karierą polityczną. Młodzieniec został trybunem wojskowym, edylem, pontyfikiem, co miało mu pomóc zaadoptować się do objęcia w przyszłości sterów Imperium.
Nieoczekiwanie jednak Marcellus zachorował i zmarł w Bajach w 23 roku p.n.e. Jak to często bywa w tak nieoczkowanych sytuacjach pojawiły się głosy o zamachu. Krążyły plotki, jakoby to Liwia zleciła otrucie Marcellusa. Tę wersję wydarzeń podtrzymywała matka chłopaka – Oktawia. Najprawdopodobniej jednak powód zgonu był naturalny. Marcellus zachorował na infekcję górnych dróg oddechowych, którą nieumiejętnie starano się wyleczyć. Zastosowano modną w tamtych czasach hydroterapię (zimne kąpiele), co tylko przyspieszyło rozwój choroby i doprowadziło do zgonu. Oktawian August mimo tragedii rodzinnej zachował trzeźwy umysł i podjął dalsze poszukiwania następcy.
Marcellus był pierwszą osobą pochowaną w nowo zbudowanym Mauzoleum Augusta. Dla uczczenia jego pamięci Oktawia założyła bibliotekę, zaś August nazwał teatr imieniem Marcellusa.