Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Marcellus – siostrzeniec Augusta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Marcellus
Marcellus | Zdjęcie: Kleomeles | CC BY 2.5

Marek Klaudiusz Marcellus (Marcus Claudius Marcellus) był siostrzeńcem cesarza Oktawiana Augusta. Urodził się roku 42 p.n.e. i był synem Gajusza Klaudiusza Marcellusa i Oktawii Młodszej, starszej siostry Oktawiana. Będąc jednym z najbliższych krewnych Oktawiana stał się przedmiotem politycznych zabiegów.

Od 30 p.n.e. roku August rozpoczął wprowadzać Marcellusa w działalność publiczną, dając do zrozumienia, że widzi w nim swojego dziedzica. Wcześniej w wieku trzech lat Marcellus został zaręczony z Pompeją, córką Sekstusa Pompejusza, gdy triumwirowie Oktawian i Marek Antoniusz zawarli z nim pokój w Puteoli. Gdy Pompejusz został trzy lata później pokonany, Pompeja wraz z ojcem uciekła do Azji i małżeństwo nie doszło do skutku.

W 29 p.n.e. Marcellus uczestniczył w potrójnym tryumfie Oktawiana, na podobieństwo udziału Oktawiana w tryumfie Cezara w 46 p.n.e. W 25 p.n.e. poślubił wówczas 14-letnią Julię, jedyną córkę cesarza Augusta. Aktywne promowanie siostrzeńca było dowodem na to, że Oktawian widział w nim swojego następcę (cesarz nie miał męskiego potomka). Starannie kierował jego karierą polityczną. Młodzieniec został trybunem wojskowym, edylem, pontyfikiem, co miało mu pomóc zaadoptować się do objęcia w przyszłości sterów Imperium.

Nieoczekiwanie jednak Marcellus zachorował i zmarł w Bajach w 23 roku p.n.e. Jak to często bywa w tak nieoczkowanych sytuacjach pojawiły się głosy o zamachu. Krążyły plotki, jakoby to Liwia zleciła otrucie Marcellusa. Tę wersję wydarzeń podtrzymywała matka chłopaka – Oktawia. Najprawdopodobniej jednak powód zgonu był naturalny. Marcellus zachorował na infekcję górnych dróg oddechowych, którą nieumiejętnie starano się wyleczyć. Zastosowano modną w tamtych czasach hydroterapię (zimne kąpiele), co tylko przyspieszyło rozwój choroby i doprowadziło do zgonu. Oktawian August mimo tragedii rodzinnej zachował trzeźwy umysł i podjął dalsze poszukiwania następcy.

Marcellus był pierwszą osobą pochowaną w nowo zbudowanym Mauzoleum Augusta. Dla uczczenia jego pamięci Oktawia założyła bibliotekę, zaś August nazwał teatr imieniem Marcellusa.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie, Warszawa 1998

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów